Arvutifoorum VISTA

Aastast 2007

Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kasutagem Autodesk AUTOCAD-i.
PostitusPostitatud: 05 Sept 2008, 21:28 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Autocad on selline väga hea programm, millega saab täpselt ükskõik mida joonestada ja väga täpselt. Sellega tehakse kallihinnalisi projekte, mille eest peavad paljud inimesed palju raha maksma. See kulu jääks tegemata, kui sa oskaksid ise Autocadi kasutada.

Pilt
(See üks lihtne minu tehtud)

Konks on selles, et selle selgeksõppimine ei ole niisama lihtne. Autocadil on ligi 400 käsku, kuid hea on see, et enamuse neist ei lähe vaja - ainult proffid oskavad neid kõiki kasutada ja teavad, mida millal vaja läheb. Kuna meie ei ole profid, siis saamegi siin teineteist natuke aidata.
Seepärast on vaja veidi tagasisidet, kellel on Autocadi vastu huvi ja kellel see olemas. Õppigem üheskoos ja kui keegi oskab kasutada seda, nagu oma viite sõrme, võiks ka teisi veidi nende probleemides aidata. Autocad on õppimist väärt. :)

Abi saab lisaks ka veel siit: http://www.arutec.ee/foorum/

Ise kasutan Autocad 2009, mis Vistaga töötab hästi. :)
Ja lisan siia ka oma probleemi: nimelt tegin joonise ilusti valmis ja printisin välja, aga kirjanurk jäi tegemata ja ei saa üldse aru, kuidas seda teha. Eelkõige huvitaks, kuidas šablooni (template) teha, et ei peaks tulevikus uuesti sama kirjanurka joonestama. Üritasin ka Autocadiga kaasas olevaid šabloone kasutada, aga mõistus jookseb kokku. :(
Seega oleks vaja juhendit, kuidas näiteks ülalpool oleval pildil olevale klamber ilusti kirjanurka sisaldavasse raami panna, et korrektselt välja printida, nagu olema peab.

Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 06 Sept 2008, 08:06 
Eemal
Juhendaja
Kasutaja avatar

Oh jh. hektel on autocad võõras. Sest teist päeva kasutan. hetkel õpetust ei võta ette ja niisama kritseldan.
avastan lihtsalt. Aga muidu. Võimalik et keegi on juba selle kirjanurga joonisse üless pannud. Aga ma võin uurida kuidas selle templatega asja teha.
Saingi...
Neid asju saab lisada siis kui sa paned kaks klõpsu selle kirjanurga peal. Nimelt Templatega.
Aga olemasolevasse dokumenti veel ei tea kuidas lisada...
Aga ma jagan eestikeelseid õpetusi.
http://www.we-r-here.com/cad_05/tutorials_et/index.htm
http://www.voido.pri.ee/arvutiope/autoc ... unniga.pdf

Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 08 Sept 2008, 17:31 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Hashi kirjutas:
valdur55 kirjutas:
Põhjus, miks ma hakkasin autocadi uurima on see, et [/teha 8klassi lõpuks Tööõpetuses maja või toa plaan.
Maha plaan vist oli. Aga sellega on tõesti hea joonistada. Õpetuse teine joonis läbi tehtud.
Näiteks tudiludi tahab oma maja sinna ehitada.
Ja veel miks ma uurin autocadi on see ,et matemaatikat harjutada. X ja Y telg.
Juba mõtlesin ,et võiks ühe autocadi teema teha ja kogu moos. JA siis esimesse posti panna lingid,et ei peaks millegi leidmiseks tervet teemat läbi käima.
Aga selle hulluse kohta ütlen niipalju ,et sama asi on mängudega... Ainult mängud ja mängud.
Ise olin alguses samasugune ,sest lihtsalt ei olnud mul nii suur silmaring ,et kuskil foorumis näidata ja omastada oskusi.
Aga ma usun ,et see foorumites kirjutamine aitab kirjandile kaasa.
Ma loodaks.

[begin Off-To-Pic]
Selle AutoCad-induse teema jätkuks...
Mõned aastad tagasi, ku hakkasin omale kodu rajama ja seadused lubasid veel ise projekteerija olla, nõudsid kõikvõimalikud instantsid minu käest kooskõlastamiseks nö proffessionaalset projekti. Kuna CAD oli mulle väga võõras teema ja "instantsid" kiirustasid takka, siis tegin kõik hoonete projekt-joonised Office'97 Word'i abil. Kolme päevaga oli asi valmis ning kõik järel- ning eel-valve "instantsid" aktsepteerisid neid, isegi Hooneregister. Mitte keegi ei uskunud, et joonised olid minu enese poolt Word'iga tehtud :D
Niipaljukest siis palju-kiidetud ja (väga)kallist CAD-ist...
[/end Off-To-Pic]

:D:D:D ... siis on hea, sest mina pole Wordi tabelitega mitte midagi valmis veel teinud. Mingi ristsõnaga sai kooli ajal tegeletud ja selle suure hädaga tehtud nii, et kannataks väljaprintimist ... :( :( :(
Loomulikult on võimalik teha joonis mingi tumeda pastakaga valmis ja siis see skännida ja nati siis töödelda. Võimalusi on palju ... :)

Autocad on jah selline, et kui sul on vaja mingi lihtne joonis valmis teha, siis pole mõtet küll seda õppima hakata, rääkimata ostmisest. On inimest, kellele hakkab lihtsalt huvi pakkuma võimalus, et klaviatuurilt sisestad mõned tähed/numbrid ja siis võid ekraanil näha, kuidas jooned ja kujundid tekivad lõpmatu täpsusega ilma pliiatsit ja tüütut joonlauda kätte võtmata.
Ja mul on tekkinud huvi just nende 3D jooniste vastu, aga enne sinnamaani jõudmist pean õppima 2D joonestamist. Ja ega kolmemõõtmeliselt ei saagi objekte välja ju printida, sest paber on kahemõõtmeline ... :D:D:D ... 3D saab vaadata vaid arvutis.

Loomulikult päris hulluks fänniks ma ei hakka, aga lihtsalt on see väga hea ajaviide, sest mängu mängimine on tunduvalt mõttetum tegevus, nagu valdur55 ütles (mängimise ajal sa ju reaalselt midagi valmis ei tee) ja plaanin kõigepealt oma maja plaani teha, sest seda mul pole ja väga tahaks valmis teha lihtsalt enda jaoks oma unistuste maja (tulevikus hea vaadata, et millisest majast kunagi detailselt unistasin). Ja arvutis saab siis kõike teha ja maja igast küljest vaadelda ... mmm, tunne on küll selline, et hakkaks kohe tegutsema, aga kõik aja jooksul ... Kas pole mitte õilis mõte? ... :D:D PS! Tubli valdur55 ... :)I 5+ ... :D Paremini enam poleks saanud seda selgitada ... :) :)I ja aitäh m6tlejale ... see näitab, kui kehv googeldaja mina olen :(

Profiil  

Teema pealkiri: Re: Kasutagem Autodesk AUTOCAD-i.
PostitusPostitatud: 08 Sept 2008, 19:25 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

tudiludi kirjutas:
Ja lisan siia ka oma probleemi: nimelt tegin joonise ilusti valmis ja printisin välja, aga kirjanurk jäi tegemata ja ei saa üldse aru, kuidas seda teha.

Pika mõtlemise ja proovimisega sain aru, kuidas teha kirjanurka. Hea oleks, kui avada Autocadis tühi dokument soovitatavalt template: acadiso spetsiaalselt kirjanurga tegemiseks.
Kui dokument on lahti, siis allpool on kastid, kus on kirjas MODEL, LAYOUT1, LAYOUT2 jne. Layout tähendab põhimõtteliselt seda, et see näitab, kuidas asi välja näeks, kui see välja printida. Autocadiga on kaasas erinevaid templateid ja kui mõni neist avada, siis on nimekirjas ka erinevaid Layoutisid. Aga see selleks, sest ise olen vaadanud neid ja ei meeldi ja pealegi on need ingliskeelse tekstiga - seega suht kasutud. Näitena on neid hea vaadata küll, kui ise plaanid kirjanurka koostada.
Nüüd tuleb klõpsata ühe layouti peal ja peal peaks olema lihtsalt mingi pideva ja katkendliku joonega kastid üksteise sees.

Pilt

See pideva joonega kast on vaateaken, kus kuvatakse kõik objektid, mis on koostatud MODEL-ruumis. Katkendliku joonega kastist pole ma aru veel saanud. See vist näitab, kui suur on printeri printimislaius, aga tõenäoliselt eksin selles. :(
See vaateakna kast tuleb ära kustutada, sest sa hakkad looma ju uut layouti ja hiljem joonestad selle, nagu sul vaja. Ma ei hakka siin selgitama, kuidas samm-sammult kirjanurka joonestada, sest see läheks liiga pikaks ja seepärast eeldan, et sul on algteadmised olemas ja ülalpool on paar linki, kus ka õppida saab. Aga lisan pildi, kuidas see asi umbes välja peaks nägema ja rõhutan, et SEE KIRJANURK ON NÄIDIS JA NEID KOOSTATAKSE VASTAVALT PROJEKTI ISEÄRASUSTELE JA VAJADUSTELE! Aitan lihtsalt aimu saada sellest, et kui oled mingi joonise teinud ja see näiteks valda esitamisele viia, aga unustasid kirjanurga teha, siis pole paanikaks põhjust.

Pilt

See näide on toodud A4 suuruse paberi jaoks ja enne layouti muutmist peab paika panema layouti seaded. Vali see layout, mida soovisid ja siis sisesta käsureale PAGESETUP ja avaneb mingi aken (näitena minu menüüst:

Pilt

Kuna minu näide on A4 kohta, siis peab papersize valima A4 ja drawing orientation portrait jne. Seejärel saab edasi minna.
Aga üks asi on küll, mis peab olema kindel ja paigas. Nimelt peab kirjanurga raam (jah, see suurim pideva joonega kast keskmisel pildil) olema paigas. Lehe vasakus ääres peab paberi ääre ja raami vahel olema 30 mm, sest see on kõiteriba ja teised küljed on tavaliselt 10 mm. Siinkohal peaks ära märkima, et ise kulutasin mingi 20-25 lehte printeripaberit lihtsalt katsetamiseks väljaprintimiste näol, enne, kui asja paika sain. :( Seega, kui sa saad vähema paberiga hakkama, siis oled minust osavam. Ja seda seetõttu, et lehe alumine vasaku nurga absoluutkoordinaadid ei ole 0,0. See oli täielik katsetamine, millega pidevalt puusse panin. Nüüd, kui raami asukoht on paigas, tuleb joonestada all olev kirjanurk.
Kui see tehtud, see ülemisel pildil oleva vaateakna (viewport) tegemiseks tuleb sisestada käsureale lühend MV ja joonestad selle umbes nagu näites toodud ja umbes 5 mm võiks olla selle küljed kirjanurgast ja raamist eemal olla.

Nüüd peaks siis kõik, mis väljanägemise poolest vaja, nagu valmis olema - vaja veel salvestada. Soovitan salvestada spetsiaalselt template kausta ja template faililaiendina (vaata salvestusakna seadetes files of type-all) ja nimi ka vastav panna. Loomulikult kasuta printerit, et katsetada ja parandada asja. :D Nüüd ava mingi oma joonis, millel pole kirjanurka ja kopeeri kogu joonis ja siis ava see template, mille just tegid ning kleebi (NB! kindlasti pead seal valima vaate MODEL ja sinna kleepima). Kui vaates layout vaateaknas (viewport) ei kuvata kogu joonis, vaid osa sellest, siis tee vaateaken aktiivseks ühe kordse vasaku hiireklõpsuga ja paremklõpsa vali properties ning seal aknas vaata standard scale, mis peab olema scale to fit. Nüüd kuvatakse kogu joonis vaateaknas.

Kui miski joonestamise käigus ei õnnestunud, võib abi küsida ikka, aga ära loodagi, et hakkan päris algajat õpetama, kes pole viitsinud netist olemasolevaid õpetusi lugeda/järgida/proovida. Ja kui mingi menüü erineb minu omast, siis põhimõtteliselt peaks kõik valikus olema kõigil CAD versioonides olema umbes samas kohas, kuid kui ei ole, siis kahjuks mina aidata ei saa ... :(

Jõudu tööle ... :D !!!

Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 11 Sept 2008, 14:44 
Eemal
Tegija
Kasutaja avatar

Autocadi isegi koolis õpitud kunagi ammu. Ainult seal üritati õpetada hiirega mööda menüüsid kolistama ja tööriistu võtma. Ajaraiskamine, klaviatuurilt käskudega saab kõige kiiremini.
command line on all, trükid käsu ja tühik on enteri eest. näiteks:
pl - polyline
c - circle
tr - trim
ex - extend
li - list
rotate
mirror
scale
re - regenerate

Siinkohal küsiks ühe küsimuse. Vahepeal joonestamises paus olnud ja explode vastandkäsk ei tule kuidagi meelde ja menüüst ka üles ei leidnud, oskab keegi aidata?
(ehk siis kui mul on terviklik siksak joon siis explodega ma saan ta lõhkuda eraldi joonteks, aga kui mul on eraldi jooned mille otspunktid kattuvad siis millega ma nad kokku liita saan?)

Majaehitajatele soovitaks Archicadi, 3D majaprojekti on sellega mugavam teha, ja seal on enamus objekte valmis tehtud, seinad, uksed, kaminad ja muud sellised.

Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 11 Sept 2008, 19:41 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Jaa ... :D. Ma üritan ka harjutada käske klaviatuurilt sisestama, sest numbrid käivad tihtilugu klaviatuurilt. Ja loomulikult kasutan Osnapit, mis on vaieldamatult hea ... :)

Ja su murele ka nati vastuseks. :) Mina pole kahjuks nii kaugele selles Autocadi õpetusraamatus veel nii kaugele jõudnud, aga isiklikult arvan, et milleks sellist liitmist vaja? Saan aru, et vahel on vaja joone paksust vms muuta ja siis on tülikas igat joont valida, aga selleks on võimalik objekte ka aknasse valida jne ...
Üks võimalus on luua plokk. See käib käsuga B või kui soovid seda tulevikus ka kasutada, siis failiks salvestab Wblock.

Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15 Sept 2008, 18:37 
Eemal
Juhendaja
Kasutaja avatar

Nonii. Oleks vaja abi.
Nimelt läksin üle Archicadile ,aga ma ei leia sellist kohta kust saab näha kus su hiir asub. Ehk siis kondinaatteljeskitul.
Tahaks aknaid ja vaheuksi ikka õigesse kohapeale panna. Mitte hiirega oma suva järgi panna.
E. Nagu näha olen asja selgeks saanud. sotid selged

Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23 Jaan 2009, 03:08 
Eemal
Tegija

Ei ole autocad-i kasutanud aga praegu koolis õpin SolidEdge kasutamist nii 2D kui 3D. aga netis on üleval Solid Edge kasutus juhend kui se aitab http://www.scribd.com/doc/2210508/Solid-Edge-Userguide-and-Exercises-in-Estonian :D :D :D

Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Otsi...:
Hüppa: