Arvutifoorum VISTA

Aastast 2007

Tee uus teema Vasta teemale  [ 1 postitus ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: FAQ Windows Vista
PostitusPostitatud: 29 Mär 2008, 22:00 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Dets 2007, 14:51
Postitusi: 2651
Asukoht: Tallinn
OS: Windows 7 Ultimate; Windows Server 2008
FAQ Windows Vista

Pilt


Mis on Windows Vista?

MS Windows’i versioon, mis väljatöötamise käigus kandis koodnime Longhorn. Windows Vista väljatöötamist alustati mõni kuu enne Windows XP müügilepaiskamist 2001.a. ning see võttis aega enam kui 5 aastat, mis on pikim aeg kahe Windows’i versiooni ilmumise vahel. Veel 2006.a. sügisel polnud Windows Vista müügivalmis, Eestisse jõudis see 2007.a. esimeses pooles.
Windows Vista erineb märgatavalt kõigist eelmistest Windows’i versioonidest. Kõige silmatorkavam on täiesti uus graafiline kasutajaliides Windows Aero, kuid suurt tähelepanu on pööratud ka infoturbe parandamisele. Windows Vista kest erineb tunduvalt XP kestast, uuenenud on nii Windows Explorer kui ka Start-menüü. Veebilehitsejal Internet Explorer 7 on täiesti uus kasutajaliides, RSS, otsing, lehekülje suurendamine, suurem turvalisus ja parem vastavus standarditele. Outlook Express’i asemel on Windows Mail, mis on stabiilsem ja omab rämpspostifiltrit. On lisatud mitmeid uusi funktsioone, nagu näit. DVD kirjutamine, Windows Slideshow, Speech Recognition jne.

Loomulikult nõuab Windows Vista ka märksa rohkem arvutiressurssi. Näit. versiooni Windows Vista Premium Ready puhul on miinimumnõuded arvutile järgmised: vähemalt 1 GHz keskprotsessor, 1GB muutmälu, DirectX 9 võimeline graafikaprotsessor koos Pixel Shader v.2.0 tarkvaraga ning WDDM toega, 128 MB graafikakaardi mälu kuni lahutuseni 1280x1024 pikslit või 256 MB ja rohkem suuremate lahutuste tarvis, kõvaketas vähemalt 40 GB pluss 15 GB vaba kettaruumi, kõvaketta tüüp - hübriid koos välkmäluga, DVD-ROM ajam


Mis on Signature Edition?

Signature Edition - See on Windows Vista Ultimate piiratud kogus versioonis box ja upgrade koos numbriga ( oli tehtud ainult 25000 ) ja Bill Gates´i allkirjaga
See on selline omapärane toode.


Pilt


Milline Windows Vista versioon mul on?

1 variant:

Et teada saada, milline Windows Vista versioon teie arvutis on, tehke järgnevat:
Avage Tervituskeskus, klõpsates nuppu Start, klõpsates nuppu Juhtpaneel, klõpsates nuppu Süsteem ja hooldus ning seejärel klõpsates nuppu Tervituskeskus.
Windows Vista versioon, mida te kasutate, kuvatakse koos teie arvuti üksikasjadega akna ülaservas.
Teistsuguse Windows Vista versiooni värskenduse saamiseks tehke järgnevat:
Avage teenus Windows Anytime Upgrade, klõpsates nuppu Start, klõpsates nuppu Juhtpaneel, klõpsates seejärel käsku Süsteem ja hooldus ning seejärel programmi Windows Anytime Upgrade.

2 variant:

Vajutame Win key +R ja sisse kirjutame winver ja vajutame Enter
Mina ei tea, mis tähendab Win key+R ja kuhu ma pean vajutama?


Windows Vista pakub teile sobivaima väljaande

Home Basic
HomeBasic N
Home Premium
Ultimate
Business
Business N
Enterprise
Starter

Windows Vista: Väljaannete võrdlemine

Pilt

Millega peaksin uut arvutit ostes arvestama?

Kui kavatsete osta uue arvuti, tutvuge teabega Windows Vista logode kohta, tagamaks, et hangite arvuti, mis on soovitud Windows Vista väljaande jaoks sobivaim.

Logode tähendus

Aitamaks tagada, et saate Windows Vistaga töötamisest suurepärase kogemuse, otsige kindlasti riist- ja tarkvara, millel on Windows Vista logo. Kaks logo on mõeldud arvutitele ning kaks logo tarkvarale ja välisseadmetele. Nende logodega tooted on testitud Microsofti rangetele nõuetele ja standarditele vastavuse osas, seetõttu võite olla kindel nende töökindluses ja ühilduvuses Windows Vistaga.
Vista logo

Pilt

Windows Vista recommended system requirements

Kas olete Windows Vista jaoks valmis?

Home Basic

1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
512 MB of system memory
20 GB hard drive with at least 15 GB of available space
Support for DirectX 9 graphics and 32 MB of graphics memory
DVD-ROM drive
Audio Output
Internet access (fees may apply)

Home Premium / Business / Ultimate

1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
1 GB of system memory
40 GB hard drive with at least 15 GB of available space
Support for DirectX 9 graphics with:
WDDM Driver
128 MB of graphics memory (minimum)
Pixel Shader 2.0 in hardware
32 bits per pixel
DVD-ROM drive
Audio Output
Internet access (fees may apply)

Palju maksab Vista?

Ordi
K-arvutisalong
Hinnavaatlus

Milline Operatiivne süsteem sobib mulle ( 32 -bit või 64 -bit )?
Mis vahe on Windowsi 32-bitisel ja 64-bitisel versioonil?
Terminid 32-bitine ja 64-bitine viitavad sellele, kuidas arvuti protsessor (CPU) teavet töötleb. Windowsi 32-bitine versioon ja 64-bitine versioon on loodud kasutamiseks vastavalt 32- ja 64-bitiste protsessoritega.
See sõltub Processorist: kui teil on 32 bit processor siis Teile sobib Windows Vista 32 - bit, aga 64 - bit processor teotab mõlemad OS:
( nagu need )

AMD:
o AMD Athlon 64
o AMD Athlon 64 X2
o AMD Athlon 64 FX
o AMD Opteron
o AMD Turion 64
o AMD Turion 64 X2
o AMD Sempron /"Palermo" E6 stepping and all "Manila" models/
Intel:
o Intel Xeon /some models since "Nocona"/
o Intel Celeron D /some models since "Prescott"/
o Intel Pentium 4 /some models since "Prescott"/
o Intel Pentium D
o Intel Pentium Extreme Edition
o Intel Xeon /"Woodcrest"/
o Intel Core 2

Kas Windowsi 32-bitise versiooni saab täiendada Windowsi 64-bitiseks versiooniks
Ei saa. Kui kasutate Windowsi 32-bitist versiooni, saate täiendada ainult mõneks muuks Windowsi 32-bitiseks versiooniks. Kui kasutate Windows Vista 64-bitist versiooni, saate täiendada ainult mõneks muuks Windows Vistai 64-bitiseks versiooniks.
Lisateavet 32- ja 64-bitise Windowsi versiooni installimise ja täiendamise kohta on Windows Vista 32-bitise versiooni installivõimalusi käsitlevas artiklis ja Windows Vista 64-bitise versiooni installivõimalusi käsitlevas artiklis (Microsofti veebisaidil).


Kas 32-bitist programmi saab käivitada 64-bitises arvutis?
Paljud Windowsi 32-bitise versiooni jaoks loodud programmid töötavad muutusteta ka Windowsi 64-bitise versiooniga arvutis. Mõnikord võib siiski töös esineda ka erinevusi. Kui teil on 64-bitine arvuti, on parem kasutada 64-bitise arvuti jaoks loodud programme.

Windows Vista Service Pack 1

Windows Vista hoolduspakett Service Pack 1 (SP1) on Windows Vista värskendus, mis vastab meie klientidelt saadud tagasisidele. Windows Vista SP1 võtab ette kindlad töökindlus- ja jõudlusprobleemid, toetab uut tüüpi tarkvara ja lisab tuge mitmele tõusvale standardile. Võimalik, et peate pärast selle värskenduse installimist arvuti taaskäivitama.

Windowsi installimine ja taasinstallimine
Muuks Windows Vista väljaandeks täiendamine
Windowsi installimine: korduma kippuvad küsimused
Windows Vista installeerimine dual-boot süsteemi kui Windows XP on esimeseks operatsioonisüsteemiks.
Kust kohast ma saan tõmmata Windows Vista Service Pack 1?
Kuidas Insatleerida Windowsi SP 1?
Kuidas eemaldada Windowsi SP1?
Vana Windowsi faile eemaldamine
Kuidas teha Windows´i Vista Repair Disk/Eelinstallitud Vista?

Windows Vista Service Pack 2

Windows Vista hoolduspakett Service Pack 2 on Windows Vista värskendus, mis sisaldab kõiki värskendusi hoolduspaketi Service Pack 1 väljaandmisest alates, pakkudes tuge ka uut tüüpi riistvarale ja tõusvatele riistvara standarditele. Võimalik, et peate pärast selle installimist arvuti taaskäivitama. Seda värskendust pakutakse teile Windows Vista litsentsilepingu raames ja see vastab litsentsilepingu tingimustele.


Hetkel on ligipääsetav et tõmmata: Toetatavad keeled: Hispaania , Inglise , Jaapani , Prantsuse , Saksa.
Pilt
Tõmmata SP 2Five Language Standalone (KB948465) x86
Tõmmata SP 2Five Language Standalone (KB948465) x64

Milline proovi periood on Vistas?
Tegelikult proovi periood on 30 päeva, aga seda saab pikendada kuni 120 päeva

Mis on aktiveerimine?

Aktiveerimine ehk Microsofti tooteaktiveerimine või Windowsi tooteaktiveerimine on piraatlusvastane tehnoloogia, mis on mõeldud Microsofti tarkvaratoodete legaalse litsentsimise kontrollimiseks. Aktiveerimine tõendab, et tootenumber — Autentsusserdil asuv 25-kohaline kood (harilikult arvuti külge kinnitatud) või litsentsitunnistuse silt (harilikult installiketta ümbrise külge kinnitatud) — on autetne ja seda ei kasutata enamatel arvutitel kui tarkvaralitsentsiga lubatud.

Mis juhtub siis, kui ma Windowsi ei aktiveeri?

Kui te ei aktiveeri Windowsi 30 installijärgse päeva jooksul, saab Windowsi kasutada ainult vähendatud funktsionaalsusega režiimis. Vähendatud funktsionaalsusega režiim võimaldab teil Windowsi kasutada korraga 1 tund piiratud tõrkeotsinguks. Te saate uuesti arvutit täismahus kasutada, kui aktiveerite oma Windowsi koopia.

Kuidas Windows Vistat aktiveerida?

Windows Vista aktiveerimine võib erineda sõltuvalt Windows Vista ostmisviisist.

Kui te ostsite Windows Vista jaemüügist (pakendatud toode) või arvutisse eelinstallitult kohalikult arvutimüüjalt, olete vastutav Windows Vista aktiveerimise eest. Windows Vista installimise järel algab aktiveerimine automaatselt neljandal päeval pärast installimise lõpuleviimist, kui te sellest installi käigus ei loobu. Kui seade on ühendatud Internetti, võib tarkvara automaatselt Microsoftiga aktiveerimiseks ühenduda. Te saate tarkvara aktiveerida ka käsitsi Internetis või telefoni teel.

Kui ostsite Windows Vista arvutisse eelinstallituna suuremalt tootjalt (näiteks Original Equipment Manufacturer (OEM, seadme lõpptootja)), aktiveeritakse Windows Vista tootmise käigus. Lisatoiminguid ei nõuta. (See ei käi Windows Vista kohta, mis hangiti programmist Windows Vista Express.)
Kui te ostsite Windows Vista hulgilitsentsiga versioonitäiendusena, külastage Windows Vista hulgilitsentsiga aktiveerimise lehekülge

Kuidas kontrollida käesoleva arvuti aktiveerimisolekut?

Windowsi aktiveerimisoleku kontrollimiseks igal ajal:
1) Klõpsake nuppu Start, siis Juhtpaneel, siis Süsteem ja hooldus ning seejärel Süsteem.
2) Windowsi aktiveerimise all näete oma aktiveerimisolekut. Saate muuta ka tootenumbrit, kui klõpsate Muuda tootenumbrit.

Mis on valideerimine?

Valideerimine on sidusprotsess, mis võimaldab teil kontrollida oma Windowsi koopia ehtsust. Microsoft palub teilt Windowsi valideerimist, kui taotlete ehtsa Windowsi allalaadimist Microsofti allalaadimiskeskusest või Windowsi värskendust, ja Office'i valideerimist, kui taotlete ehtsa Office'i allalaadimist. Lisateavet valideerimise kohta.

Mitu korda saab Windowsit arvutisse installida, enne kui Windowsit on vaja uuesti aktiveerida?

Te saate Windowsi samasse arvutisse installida nii sageli kui soovite, sest aktiveerimine paaristab Windowsi tootenumbri arvuti riistvaba puudutava teabega. Riistvara olulise muutmise järel tuleb teil ehk Windows uuesti aktiveerida.


Mitu korda saab Windows Vistat aktiveerida?

Windowsi saab aktiveerida korduvalt, kuid taasaktiveerimise kulg sõltub Windowsi ostmisviisist.

Kui ostsite Windows Vista jaemüügist (pakendatud toode), saate aktiveerida esimesed viis korda Interneti kaudu. Järgmised aktiveerimised on lubatud, kuid need tuleb lõpule viia telefoni teel.

Kui te ostate Windows Vista arvutisse eelinstallituna, ei nõua taasinstallimine täiendavaid aktiveerimissamme juhul, kui pole tehtud olulisi riistvaramuudatusi.

Kust leian Windowsi tootevõtme?

Leiate tootevõtmearvutilt või Windowspaketi installiketta ümbriselt.
Tootevõtme kleebis näeb välja selline:

Pilt

NB ! Kuidas näevad välja: Product key/Cd key]
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt


Mis on Windows Anytime Upgrade?
Mida uut on Windows Vista töölaual?
Kuvakeele installimine
Mida te vajate koduvõrgu loomiseks
Töölaud (ülevaade)
Ohutu ja turvalise arvuti kasutuse mõistmine
Nuhkvara ja muu potentsiaalset soovimatu tarkvara järgi otsimine
Kust ma tean, et raadiovõrk on turvaline?


Upgrade (Windows`i eelmisest versioonist uuele Vista mingile versioonile üleminek):

Siin võid Sa kasutada "Full" või "Upgrade" Windows Vista jäemüügi plaadiversiooni, et installeerida Windows Vista kompuutrisse, milles on Windows XP või Windows 2000 juba olemas, seda kutsutakse nn in-place upgrade`ks. Installeerimise protsess sarnaneb clean installeerimisele, ainult et siin säilitatakse enamik Sinu eelmise Windows`i versiooni programmid ja kõik andmefailid, st Sa saad neid pärast Vista installeerimist jälle kasutama hakata...
Windows'i eelmiste vanemate versioonide uuendamiseks Windows Vista mingi versioonini peab meil olema installeeritud Windows XP koos tema Service Pack 2 (SP2)-ga. Lisaks sellele peab ketas, kuhu ta on installeeritud, olema formaaditud NTFS failisüsteemi mitte aga FAT32 failisüsteemi. Lõpuks, et teha nn in-place uuendamist Windows Vista'ni, peab meie kõvakettal olema piisavalt vaba ruumi, tavaliselt 11-15 GB.
See in-place (kohapealne) uuendamine tähendab seda, et me peame uuendamist alustama Windows XP enese seest (tema töölaualt) ja seega me ei pea enam uuendamise käigus panema oma kettaseadme sahtlisse Windows XP installeerimise CD-plaati, et tõestada legaalse Win XP olemasolu, st meil ei peagi toda plaati olema (nt kui oleme ta ära kaotanud või siis aknast välja visanud...).
Kui meil on aga installitud Windows XP piraatkoopia, siis asi nii lihne ei ole, meil tuleb veel sellele lisaks neelata eelnevalt alla Windows Genuine Advantage Validation'i kõige viimase versiooni "crack/tablett" ja võib olla ka muud tegema, ei tea, ei ole kontrollinud... Juba selleks et oma Win XP piraatkoopiale seda vajalikku SP2'te installeerida, pead Sa natuke vaeva nägema ja omaette Microsoft'i kiruma.

Sa saad seda upgrade`t teha ainult järgmistele Windows`i eelmistele versioonidele:

Pilt


Mis on Windows Aero?

Windows Aero on kasutajaliides, mis pakub Windows Vista esmaklassilist visuaalset kasutuskogemust. Selle põhifunktsiooniks on läbipaistev klaasisarnane kujundus koos rafineeritud akende animatsiooni ja uute aknavärvidega

Kust saab Windows Aero hankida?

Aerot sisaldavad järgmised Windows Vista väljaanded:

• Windows Vista Business;

• Windows Vista Enterprise;

• Windows Vista Home Premium;

• Windows Vista Ultimate.

sisse-/väljalülitamine Aero contextual menüüst
Windows Aero probleemide tõrkeotsing
Miks osad visuaalsed elemendid lülitatakse automaatselt välja?

Mis on Flip 3D ?

Windows' Flip 3D-ga saate kiirelt kõiki avatud aknaid läbi vaadata (näiteks avatud faile, kaustu ja dokumente) ilma tegumiribale klõpsamata. Flip 3D kuvab avatud aknad uues pinus. Pinu peal näete ühte avatud akent. Teiste akende nägemiseks saate pinu lehitseda.

Akende vahetamiseks Flip 3D-ga
1. Klõpsake Flip 3D avamiseks nuppu Lülitu akende vahel, mis asub tegumiribal.

2. Klõpsake pinus olevat akent selle kuvamiseks või klõpsake väljaspool pinu, et sulgeda Flip 3D ilma akende vahel lülitumata. Aknaid saab kiiresti läbi vaadata ka hiire kerimisratta abil.

Flip 3D-d saate avada ka klahvide CTRL+Windowsi logoklahv Pilt+TAB abil. Seejärel saate vajutada TAB-klahvi läbi akende liikumiseks. (Te võite samuti vajutada PAREMNOOLT või ALLANOOLT, et lehitseda ühe akna võrra edasi või vajutada VASAKNOOLT VÕI ÜLESNOOLT, et lehitseda ühe akna võrra tagasi.) Flip 3D sulgemiseks vajutage paoklahvi (ESC).

Vista on aeglane?

Windows Vista Seaded /jõudluse tõstmiseks/ osa: 1
Windows Vista Seaded /jõudluse tõstmiseks/ osa: 2


Mis on Direct X?

Rakendusliideste komplekt firmalt Microsoft. Võimaldab programmeerijatel kirjutada selliseid programme, mis pääsevad juurde arvuti riistvarale ilma, et eelnevalt oleks täpselt teada, millist riistvara sellesse arvutisse hakatakse installeerima. Selleks luuakse vahekiht, mis transleerib geneerilisi riistvarakäske spetsiaalselt konkreetsele riistvarale vajalikeks käskudeks. Näit. saavad multimeediumrakendused DirectX abil ära kasutada graafikakiirendite kiirendusfunktsioone.
1996.a. välja lastud DirectX 2 toetab Direct3D arhitektuuri. 1998.a. välja lastud DirectX 5 puhul on lisatud uusi kihte - lisaks vahetult videokaardiga suhtlevale madalama taseme kihile sisaldab DirectX 5 ka vahepealset kihti, mis annab programmeerijatele võimaluse manipuleerida multimeediaobjektide ja -voogudega. DirectX 5 toetab ka USB ja IEEE 1394 siine, AGP-d ja MMX-i

Uuendada Direct X


Mis on driver?

Driver või draiver - Välisseadet opsüsteemiga liidestav juhtimisprogramm. Iga seade, olgu see printer, kettaajam või klaviatuur, vajab draiverprogrammi. Paljud draiverid, sh klaviatuuridraiver, tulevad koos opsüsteemiga. Teiste seadmetega tulevad draiverid kaasa või saab neid veebist alla laadida. DOS süsteemides kujutavad draiverid endast .SYS laiendiga faile. Windows’i keskkonnas on draiverfailide laiendiks sageli .DRV
Draiverid töötavad justnagu tõlgid seadme ja seda kasutava programmi vahel. Igal seadmel on oma spetsifiiine käsustik, mida tunneb ainult selle seadme draiver. Programmid seevastu kasutavad seadmete poole pöördumiseks standardseid käske. Seega võtab draiver programmilt vastu standardseid käske ja tõlgib need antud seadme spetsiifilisteks käskudeks.

Kui soovite, et süsteem töötab korrallikult ( näiteks graafika ) draivereid on vaja uuendada.


Mis on allkirjastatud draiver?

Allkirjastatud draiver on seadmedraiver, mis sisaldab digitaalallkirja. Digitaalallkiri on elektrooniline turvalisuse märk, mis võib viidata nii tarkvara tootjale kui ka sellele, kas keegi on draiveri tarkvarapaketi algset sisu muutnud. Kui draiveri on allkirjastanud tootja, kelle identiteedi on kinnitanud sertimisorgan, võite olla kindel, et draiver on tõesti pärit sellelt tootjalt ja seda ei ole muudetud.

Täisinfo siitKust kohast ma saan draivereid leida?

Nvidia jaoks
Ati jaoks
Driverid/kogumik
Realtek
Creative Soundblaster Live! 5.1, Audigy, Audigy 2, X-Fi
X-Fi x86 ja х64
Soundblaster Audigy
Audigy 2 x86 ja х64
CMedia


Popular manufacturers
Dell
Hewlett-Packard (HP)
Compaq
IBM/Lenovo
Acer

Popular Emaplaat Manufacturers:
Asus
Gigabyte
Intel
eVGA
MSI
DFI


Mis on safe mode?

Safe mode see on - Kompuutri käivitamine Ohutus Reziimis
Safe Mode on Windows`i diagnostimise reziim. Safe Mode`s saad Sa ligi ainult baasfailidele ja draiveritele (hiir, monitor, klaviatuur, kõvaketas, baasvideo, st VGA reziim resolutsiooniga 800x600 pikselit ja värvide hulgaga 250, vaikimisi süsteemi service`id ja võrguühendust ei kehtestata). Näiteks kui Sul oli tavalises reziimis videoks SVGA reziim resolutsiooniga 1024x768, siis ärge ehmatage kui üle minnes Safe Mode`sse ilmuvad Teie töölauale palju suuremad ikoonid ja dialoogi/programmiaknad, see peabki nii olema...
Safe Mode`s on hea diagnostida probleeme ja parandada vigu, otsida ja hävitada spioonivara ja viiruseid, kustutada faile, mida tavalises reziimis oli raske teha jne. Näiteks kui Te lisasite arvutile mingi uue seadme või installeerisite uue draiveri või programmi ning pärast seda hakkas Teie arvuti jupsima, siis Ohutus reziimis on seda uut seadet/draiverit/programmi hea kõrvaldada ja vana draiver/seadistused uuesti taastada. Või näiteks, kui on üldse arvuti käivitamisega raskusi, siis võiks startida ta Safe Mode`s ja asuda seejärel vigu otsima või näiteks käivitada süsteemi parandamiseks programmi ScanDisk või CheckDisk jne...


Kuidas käivitada arvuti Safe Mode’is?

Klahvi F8 meetod

1. Sulge lahtiolevad programmid ja tee arvutile restart.
2. Kohe, kui BIOS end üles laeb (ilmub must-valge ekraan), hakka järjestikku kiirete klõpsudena F8 nuppu vajutama, kuniks avaneb “Windows Advanced Options Menu” (või “Microsoft Windows 95/98/ME Startup Menu”)
3. Nooltega liikudes vali “Safe Mode” ja vajuta Enter-nuppu. Arvuti käivitub Safe Mode’is.

NB! Kui alustad F8 nupu klõpsimist liiga vara, võib mõni arvuti kuvada “keyboard error”-teadet. Et seda parandada, restardi arvuti ja proovi uuesti.

Kuidas käivitada arvuti Safe Mode’is ilma F8-ta
Kuidas saada administraatori luba
Kasutajakontod: korduma kippuvad küsimused
Mida teha, kui Windows ei käivitu õigesti
Millised on Windows Vista süsteemitaaste suvandid?
Windows Turvakeskuse kasutamine

Mis on BIOS ?

• Bios (Basic Input/Output System) "baasvahetussüsteem" Personaalarvuti püsimälusse salvestatud programm, mis liidestab operatsioonisüsteemi välisseadmetega (kuvar, klaviatuur, hiir, kõvaketas jms.). Kasutajal pole võimalik sellele programmile ligi pääseda.

Mis on BIOS ?

• Põhiline sisend-/väljundsüsteem (BIOS) on isiklikesse arvutitesse ehitatud programm, mis käivitab operatsioonisüsteemi, kui oma arvuti sisse lülitate. Seda kutsutakse ka süsteemi riistvaraks. BIOS on osa teie arvuti riistvarast ja see on Windows-st eraldi.
Kas ma pean midagi Biosiga tegema?
Ei, BIOS'i ei pea haldama ja teil pole vaja ühtegi sätet muuta. Edasijõudnumad kasutajad võivad otsustada mõningaid sätteid muuta, näiteks seda, millises järjekorras arvuti käivitudes seadmeid otsib.
Milline BIOS on minu arvutil?
Üldteave teie arvuti BIOS'i kohta asub Süsteemiteabes.
Avage Süsteemiteave, klõpsates nuppu Start, klõpsates suvandit Kõik programmid, klõpsates suvandit Tarvikud, klõpsates suvandit Süsteemiriistad ja seejärel klõpsates suvandit Süsteemiteave.

Klõpsake Süsteemi kokkuvõte vasakul paanil ja seejärel vaadake BIOS Versioon/kuupäev alla paremal paanil, et näha BIOS'i tootjat, versiooninumbrit ja BIOS'i väljastamiskuupäeva. Konkreetse teabe saamiseks teie arvutis kasutatava BIOS' kohta uurige teavet, mis tuli koos arvutiga või külastage arvutitootja veebisaiti.


Kuidas on CMOS ja ACPI seotud BIOSiga?
Täiendav metallioksiidi pooljuht (CMOS) viitab kiipile teie arvutis, mis salvestab BIOS'i sätted. Seetõttu kasutatakse termineid CMOS ja BIOS mõnikord vahetuses. Lisateabe saamiseks vaadake Mis on CMOS? Progressiivse konfiguratsiooni- ja toiteliides (ACPI) on tööstusstandard, mis määratleb arvutitele jõuhaldamisfunktsioonid ja muu konfiguratsiooniteabe. Mõned varasemad BIOS'i versioonid ei toeta ACPI'd, seega ei pruugi arvuti edukalt siseneda täpsematesse jõurežiimidesse, näiteks unerežiimi või talveunerežiimi. Lisateabe saamiseks vaadake teavet, mis oli lisatud teie arvutile või minge arvutitootja veebisaidile.


Kuidas saan oma arvuti BIOSile ligi?
Protseduurid on sõltuvalt BIOS'i tootjast erinevad. Tavaliselt peate vajutama klahvi (näiteks F2, F12, DEL, ESC) klahvide kombinatsiooni kohe peale arvuti käivitamist, kuid mitte enne, kui Windows käivitub. Lisateabe saamiseks vaadake teavet, mis oli lisatud teie arvutile või minge arvutitootja veebisaidile.
Pilt

Kuidas BIOSi värskendada?
Protseduurid on sõltuvalt BIOS'i tootjast erinevad. Kui leiate, et peate oma BIOS'i värskendama, vaadake üle teave, mis tuli koos arvutiga, või minge arvutitootja veebisaidile.
Pilt


Vista installeerimine-BIOS ( link )

Mida ma pean vajutama, kui tahan Biosisse minna?
• Delete
• F10
• F1
• F2
• Ctrl + Esc
• Esc
• Alt + Esc
• Ctrl + Alt + Esc
• Ctrl + Alt + Enter
• Ins

Kust kohast ma saan Tõmmata Biosi updates/värskendused? [spoiler2]Vaadake siin,: http://www.usbman.com/Guides/bios_update_sites.htmPilt[/spoiler2]
Mis on registry?

register Kõigi 32-bitiste Windows’i versioonide keskne süsteemikonfiguratsiooni andmebaas, mis sisaldab selle arvuti riist- ja tarkvara seadistusi, kuhu Windows on installeeritud. Register koosneb failidest SYSTEM.DAT ja USER.DAT. Registrisse on salvestatud palju selliseid seadistusi, mis 16-bitise Windows’i (Windows 3.x) puhul olid kirjas failides WIN.INI ja SYSTEM.INI.
Registrit saab toimetada otse, kuid see nõuab väga kõrget kvalifikatsiooni ja seda tehakse ainult äärmisel vajadusel, olles eelnevalt teinud registrist varukoopia. Tavaliselt pöördutakse registri poole juhtpaneeli (Control panel) kaudu. Arvutis, kuhu on installeeritud palju rakendusi ja mida on pikemat aega kasutatud, võib register sisaldada isegi kuni sada tuhat kannet

Kuidas ma saan registry lahti teha?

Vajutame Win key + R siis tuleb Run, edasi sisse kirjutame regedit ja vajutame enter
kuidas ja kuhu täpselt sisse kirjutada ja vajutada vaadake siit


Mis on defragmentimine ja kuidas seda kasutada?

Defragmentimine Kõvaketta optimeerimine killustuse kõrvaldamise teel.
Faili salvestamisel kõvakettale võib arvuti jagada selle osadeks ehk fragmentideks, et paremini kettaruumi ära kasutada. Teiselt poolt jäävad kettale tühjad "augud" sinna, kust mõni fail on ära kustutatud. Defragmentimisel kogutakse iga faili fragmendid kokku ja tehakse kogu kettal failide paigutus ümber, nii et terviklikud failid on paigutatud tihedalt üksteise järele, mis edaspidi vähendab andmepöördusaega. Mõned opsüsteemid teevad teatud aja tagant automaatselt defragmentimist, teiste puhul peab kasutaja selleks aeg-ajalt käivitama spetsiaalse utiliidi (näit. Windows XP puhul on selleks Disk Defragmenter)

Kui soovite teha defragmentimine ( Näiteks Disk "C" ) siis parem hiireklik "C" peal ja valime properties siis Tools ja Defragment Now.


Kuidas puhtaks teha kõvaketas?

Kettapuhastuse funktsioon leiab ja seejärel eemaldab kõvakettalt ruumi vabastamiseks arvutist ajutised failid, mida te enam ei vaja.
Kui teil on arvutis rohkem kui üks draiv või sektsioon, pakutakse teil valida, millist draivi soovite kettapuhastuse funktsiooni abil puhastada.

Siis kõvaketas on vaja puhtaks teha. ( Näiteks Disk "C" ) siis parem hiireklik "C" peal ja valime properties siis Disk Cleanup
Kuidas täpsemalt arvutit puhastada?


Mis on codec?

Kodek on andmetihenduseks ja -hõrenduseks kasutatav algoritm ehk spetsiaalne programm, mis võimaldab muuta suuri faile tunduvalt kompaktsemaks. Kodeki abil saab videofailide mahtu vähendada kuni 100 korda, nii et neid on võimalik mõistliku ajaga veebist alla laadida. Arvutis paikneva kodeki abil taastatakse esialgne video, nii et seda saab kuulata ja vaadata. Internetis on kasutusel hulk erinevaid kodekeid, nt. QuickTime, NetMeeting, Cu-Seeme ja vDOphone.

Video salvestamisel laserketastele kasutatakse ruumi kokkuhoiuks tervet rida selleks otstarbeks mõeldud kodekeid. Iga konkreetse video vaatamiseks ja kuulamiseks peab teie arvutisse olema installeritud vajalik kodek.

Codecs Vista jaoks x86

Tõmmata Vista Codec Package
Tõmmata K-Lite Codec Pack
Tõmmata Vista Codec Package

Codecs Vista jaoks x64

Vista Codec x64 Components
Vista Codec Package x64 Components
Vista Codec Package 4.7.3

Player´id Vista jaoks

Tõmmata Windows media player 11 Vista jaoks
Tõmmata BS player 2.27
Tõmmata Winamp
Tõmmata Divx
Tõmmata Light alloy

Mis teha, kui kustutasin kogematta prügikasti ?

Parem hiire klõps desktopil ja valime Personalize siis üleval parema nurgas valime Change desktop icons ja paneme linnuke - Recicle Bin ja siis Apply ja OK


Kui vajutan Start menüüs Shut Down - kompuuter läheb sleep režiimi, miks?

Sest, et Vistas on tehtud niimoodi defaultis - vaikevalik, vaikeseade Sõna "default" tavatähendus on kellegi või millegi puudumine, ka maksujõuetus. Arvutustehnikas tähendab see sõna seadet, väärtust või seadistust, mille opsüsteem või programm valib vaikimisi, kui kasutaja ei määra teisiti. )
Kuidas seda vahetatakse?
Tee lahti Control Panel ja valime Power Options
Valime "Plan", mis te kasutate ja vajutame “Change plan settings”
Siis vajutame Change advanced power settings
Valige nimekirjast “Power buttons and lid” - “Start menu power button” ja vahetame Shutdown


Mis teha, kui My Computerist kadus DVD - ROM ära?

1)Eemaldage järgmisest registrivõtmest täielikult väärtused :Upperfilters ja Lowerfilters
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
2)Restart
Täisinfo siit

Kuidas ma saan märkida rakendust alati täielikku administraatori juurdepääsuluba (kasutajakonto kontroll) nõudma?

Mõned rakendused, nagu sisemised äriliini rakendused või Microsoftivälised tooted, vajavad täielikku administraatori juurdepääsuluba, et sooritada vähemalt mõndasid oma funktsioonidest või toimingutest, kuid ei ole veel arendaja või tootja poolt administraatori rakendustena tuvastatud. Sellisel juhul saate kasutada järgnevat protseduuri rakenduse selliselt märkimiseks, et operatsioonisüsteem viipab alati täieliku administraatori juurdepääsuloa kasutamiseks.

Tähtis Te ei saa märkida rakendust kasutajakonto kontrolli sõnumist mööduma.

Järgneva protseduuri sooritamiseks peate saama sisse logida kohalikadministraatorite rühma liikmena või pakkuma selle liikme mandaate.

Rakenduse märkimine alati täielikku administraatori juurdepääsuluba nõudma
1. Paremklõpsake rakendust, mis tõenäoliselt vajab täielikku administraatori juurdepääsuluba, kuid ei ole selliselt märgitud.

Pilt

2. Klõpsake Atribuudid ning seejärel klõpsake vahekaarti Ühilduvus.
3. Suvandi Õiguste tase all, märkige Käivita see programm administraatorina märkeruut ning seejärel klõpsake nuppu OK.

Märge Kui suvandit Käivita see programm administraatorina ei ole saadaval tähendab see, et rakendus on blokeeritud alati administraatori mandaatidega töötamast; rakendus ei vaja töötamiseks administraatori mandaate või ei ole te arvutisse administraatorina sisse logitud.

Mis on User Account Control (UAC)?

1 User Account Control (UAC)—see kasutajakontode kontrollimise mehhanism on loodud ikka selle Internetist tuleva ohuga võitlemiseks. Wnidows Vistas on võrreldes Windowsi eelmiste versioonidega kasutajakontode kasutamise ja konfigureerimise viisi tunduvalt muudetud. Administraatori õigusi on vaja vähem kasutada ja palju hoolikamalt tuleb defineerida standartse kasutaja ja administraatori reźiime.

2 Kasutajakonto kontroll (UAC) on uus kogum infrastruktuuri tehnoloogiaid selles Windowsi versioonis, mis aitab takistada ründetarkvara (kutsutakse ka "ründevaraks") teie süsteemi kahjustamast ning samas aidates organisatsioonidel evitada paremini hallatavat töölauda.

Kuidas UAC töötab?

Selles Windowsi versioonis on kaks kasutajaastet: tavakasutajad ja administraatorid. Arvutis on tavakasutajad rühma Kasutajad liikmed ja administraatorid rühma Administraatorid liikmed.

Erinevalt eelmistest Windowsi versioonidest pääsevad nii tavakasutajad kui ka administraatorid juurde ja käivitavad rakendusi vaikimisi tavakasutajate turvakontekstis. Kui mõni kasutaja arvutisse sisse logib, loob süsteem sellele kasutajale juurdepääsuloa. See juurdepääsuluba sisaldab teavet kasutajale antava juurdepääsuastme kohta, kaasa arvatud spetsiifilised turvaidentifikaatorid (SID-d) ja Windowsi privileegid. Kui administraator logib sisse, loob see Windowsi versioon sellele kasutajale kaks eraldi juurdepääsuluba: tavakasutaja juurdepääsuluba ja administraatori juurdepääsuluba. Tavakasutaja juurdepääsuluba sisaldab sama kasutajakindlat teavet nagu ka administraatori juurdepääsuluba, kuid administratiivsed Windowsi õigused ja SID-d on eemaldatud. Tavakasutaja juurdepääsuluba kasutatakse rakenduste käivitamiseks, mis ei soorita administratiivseid toiminguid ("tavakasutaja rakendused").

Kui administraator peab käivitama administratiivsete toimingute ("administraatori rakendused") sooritamiseks rakendusi, viipab see Windowsi versioon kasutajatele nende turvakonteksti muutmiseks või "ülendamiseks" tavakasutajalt administraatorile. Seda vaikimisi administraatori kasutajakogemust kutsutakse administraatori heakskiidu režiimiks. Sellel režiimil olles nõuavad rakendused kindlat luba administraatori rakendusena (rakendus, millel on sama juurdepääs kui administraatoril) käivitumiseks.

Kui administraatori rakendus käivitub, kuvatakse vaikimisi määratud kasutajakonto kontrolli sõnum. Kui kasutaja on administraator, laseb see sõnum valida kas lubada rakendusel käivituda või takistada sellel käivitumast. Kui kasutaja on tavakasutaja, saab kasutaja sisestada kasutajakonto ja parooli kontole, mis on kohaliku administraatoriterühma liige.

Kuidas ma saan muuta kasutajakonto kontrolli sõnumi käitumist?
Kuidas ma saan välja lülitada UAC?

Seadme ühendamine

Enne seadme installimist:
Vaadake seadmega kaasas olevaid juhiseid, et kindlaks teha, kas enne seadme ühendamist tuleks installida draiver. Tavaliselt tuvastab Windows pärast ühendamist uue seadme ning installib draiveri automaatselt. Mõni seade nõuab enne seadme ühendamist siiski draiveri installimist.

Samuti, kui enamik toitelülitiga seadmeid tuleks enne ühendamist sisse lülitada, tuleb mõned sisse lülitada installiprotsessi käigus. Seetõttu on mõttekas lugeda uue seadmega kaasas olevat instruktsiooni enne, kui selle ühendate.
Kui seadmega kaasas olev instruktsioon on vastuolus selle teema teabega, järgige seadmega kaasas olevat instruktsiooni.


USB-seadme installimine
Printeri lisamine või eemaldamine
Teise kuvari lisamine

Seadmete ühendamine ja lahti ühendamine

Enamik USB-seadmeid saab soovi korral eemaldada ja lahti ühendada. Mäluseadme eemaldamisel, nagu USB välkmälukettad, veenduge enne selle eemaldamist, et arvuti on lõpetanud seadmele teabe salvestamise. Kui seadmel on tegevustuli, oodake mõni sekund pärast seda, kui tuli on lõpetanud vilkumise ning seejärel ühendage seade lahti.

Ikoon Riistvara ohutu eemaldamine, mis on tegumiriba paremas nurgas asuval olekualal, lubab veenduda, et seadmed on lõpetanud kõik toimingud ning on eemaldamiseks valmis. Ikooni klõpsates näete seadmete loendit. Klõpsake seadet, mida soovite eemaldada.

Võite kasutada mis tahes USB-porti, et ühendada seade, mille olete eelnevalt installinud. Samas kui ühendate seadme kindlasse porti esimest korda, installib Windows selle seadme draiveri uuesti.

Lisame Safety Remove Hardware Shortcut desktopi


Loo Interneti-ühendus

Viisard Loo internetiühendus abistab teid samm-sammult internetiühenduse loomisel.

• Avage viisard Loo Interneti-ühendus, klõpsates nuppu Start, klõpsates nuppu Juhtpaneel, klõpsates nuppu Võrk ja Internet, klõpsates nuppu Võrgu- ja ühiskasutuskeskus, klõpsates nuppu Seadista ühendus või võrk ja seejärel klõpsates nuppu Loo Interneti-ühendus

Millised on erinevad Internetiga ühendamise võimalused?
Häälesta teine internetiühendus
Adapteri ja DNS puhastamine/manual
Network adapteri error (6TO4 Adapter )
Tõmmata Internet Explorer 8 Beta 1
Internet Explorer 8 installeerimine/uninstalleerimine
Internet Explorer 7 kasutamine


Mul ei ole antiviirust/viirusetõrjeprogramm, kust ma võin saada?

Tõmmata ESET Smart Security Vista (32-bit) 30 päeva trial Versioon 3.0.642
Tõmmata ESET Smart Security Vista (64-bit) 30 päeva trial Versioon 3.0.642
Tõmmata Kaspersky Internet Security Vista (32/64-bit) Trial 30 päeva Versioon 7.0.0.125
Tõmmata AVG Anti-Virus Free Edition 7.5 Versioon 7.5.519
Tõmmata Dr.Web antiviirus + antispam Versioon 4.44
Tõmmata McAfee Total Protection with SiteAdvisor™ Plus

Mis on Windows Defender ?

Windows Defender on tasuta programm väikeettevõtetele ja kodukasutajatele, mis aitab kaitsta arvuteid nuhkvara ja muude soovimatute programmide põhjustatud hüpikute, aeglase jõudluse ja turvaohtude eest.

Programmi Windows Defender sisse või välja lülitamine

Kui programm Windows Defender on sisse lülitatud, hoiatatakse teid kui nuhkvara ja muu potentsiaalselt soovimatu tarkvara proovib ennast installida, teie arvutis käivituda või tähtsaid Windowsi sätteid muuta. Kui te kasutate vaike sätteid, kontrollib programmi Windows Defender samuti uute määratluste olemasolu, skannib regulaarselt nuhkvara ja muud soovimatut tarkvara ja eemaldab automaatselt kõik ründetarkvara, mille leiab.

1. Avage suvand Windows kaitsja, klõpsates nuppu Start, klõpsates nuppu Kõik programmid ning seejärel klõpsates nuppu Windows Defender.
2. Klõpsake Tööriistad ning seejärel klõpsake nuppu Suvandid.
3. Administraatori suvandid all märkige või puhastage Kasuta programmi Windows Defender märkeruut ja seejärel klõpsake nuppu Salvesta. Kui teilt küsitakse administraatoriparooli või kinnitust, siis tippige parool või andke kinnitus.

Windowsi tulemüür täpsema turvalisusega

See teejuht sisaldab linke alustamisega seotud sisule, diagnostika ja tõrkeotsingu tööriistade juurde ning sissejuhatust serveri ja domeeni isoleerimise kohta.

Mul on Vista Ultimete/Enterprise SP1, kust kohast saan tõmmata keeltepaketti?

Nüüd meie foorumist saab tõmmata keeltepaketti SP 1 jaoks.
Windows Vista SP1 Language Packs (MUI) 32-bit (x86)

Mul on Vista Ultimete/Enterprise, kust kohast saan tõmmata keeltepaketti?

Windows Vista Language Packs (MUI) 32/64-bit

Kust ma saan tõmmata Vista uuendusi?

1) Microsoft Update'i kataloog
2) Windowsi Updates Vista jaoks


Kust ma saan tõmmata Windowsi Live Messenger?

Pilt

Kui tahad tõmmata Windowsi live messenger vajuta pildi peal
Tõmmata Windows Live Messenger Beta 9.0 (9.0.1407.1107)
Microsoft Windowsi ( Windows live messenger ) logod olid kasutatud näidiste jaoks.

Pilt

Microsoft Windowsi logod olid kasutatud näidiste jaoks.
Pilt Copyright 2008 -2009 Windows Vista Estonian Foorum All rights reserved.
[spoiler2]Allikad,www.vallaste.ee - http://www.thevista.ru - http://www.taimar.pri.ee - http://www.landfield.pri.ee - http://www.microsoft.com (eesti)[/spoiler2]


Top
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1 postitus ] 


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7
phpBB SEO
Create a Forum | Terms of Service | Privacy Policy | Report the forum