Arvutifoorum VISTA

Aastast 2007

Tee uus teema Vasta teemale  [ 14 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 12 Veebr 2008, 22:12 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Dets 2007, 14:51
Postitusi: 2651
Asukoht: Tallinn
OS: Windows 7 Ultimate; Windows Server 2008
Pilt

Kaitstud By Estonian Vista Foorum

Miks on oluline kaitsta oma arvutit ja kõike, mis selles leidub?

Arvuti on täpselt samasugune vara nagu teie kodu, auto, stereokombain ja CD-d. Keegi ei pea imelikuks, et kodust lahkudes suletakse aknad ja lukustatakse uks, samuti ei jäeta autot maja ette, uksed pärani lahti ja raadio valjuhäälselt mängimas.

Ei tasu lohutada end mõttega, et see, mis teile kuulub, pole nagunii kuigi väärtuslik ning ei peaks kedagi huvitama. Ka see, kui keegi teie ukse hingedelt maha tõstab, akna puruks lööb, külmkapist toitu näksib ja poriste saabastega voodis trambib, on küllaltki ebameeldiv. Ja tõenäoliselt ei taha te hoopiski, et keegi teie magamistoa aknast sisse piilub ning nähtud intiimseid detaile kogu külale kirjeldab.

Kaitsmata arvuti piltlikult öeldes seda kõike paraku võimaldab. Enamgi veel, teie arvutit ja internetiühendust võidakse teie teadmata kasutada uuteks rünnakuteks teiesuguste pahaaimamatute kasutajate vastu, rämpsposti ja pahavara laialisaatmiseks või pornopiltide vahelaona.

Kuid kuidas on võimalik arvutisse sisse tungida, kui teie kodu välisuksel sissemurdmisjälgi pole ning te teate kindlalt, et peale teie pole keegi teie arvuti taha istunud? Internetti ühendatud arvutisse saab sisse tungida kas operatsioonisüsteemis või rakendusprogrammides olevate turvaaukude kaudu, juurdepääsuks võidakse kasutada e-maili või kiirsuhtlusprogrammi kaudu saadetavat viirust, pahalasi võidakse lisada internetist allalaaditavatele programmidele või komponentidele, mis käitavad mitmesuguseid internetipõhiseid teenuseid.

Kuidas muuta oma arvuti turvalisemaks?

Teeme nuhkvaratõrjet. Anti-Spyware.

1. Paigaldage arvutisse viirustõrjetarkvara, kasutage ja uuendage seda!

Pilt


Tõmmata siit Nod 32 antiviirus

Viirustõrjesüsteem, mis sageli sisaldab ka tarkvaralist tulemüüri, reklaamvara tõrjujat, spämmifiltrit ja vahendeid kahjustunud failide ning operatsioonisüsteemi taastamiseks, on teie esimene ja kõige võimekam abimees sissetungijatega võitlemiseks.

Milline tasuta arvutikaitse-tarkvara valida?
Millist nuhkvara-tõrjet kasutada?
Tasuta viirusetõrje AVG paigaldamine
Elioni arvutikaitseteenus

2. Kasutage riist- ja tarkvaralist tulemüüri!

Tulemüür on piltlikult öeldes valvur, mis otsustab, millistel rakendustel on õigus teie arvutisse siseneda ja millistel mitte. Soovitav on kasutada nii riist- kui tarkvaralist tulemüüri. Tarkvaraline tulemüür on integreeritud näiteks Windows XP/Windows Vista operatsioonisüsteemi, selle seadeid saab kontrollida oma arvuti Windowsi turvakeskusest.Samuti kuulub tarkvaraline tulemüür paljude uuemate viisustõrjepakettide koosseisu, eraldi ja kodukasutajatele tasuta pakub seda näiteks Zonealarm.

Pilt

Tulemüürina on võimelised funktsioneerima ka enamik internetiühenduse jagamiseks kasutatavaid tava- ja WiFi ruutereid.

3. Laadige regulaarselt alla operatsioonisüsteemi ja rakendusprogrammide uuendusi ja täiendusi!

Pilt

Ülalpool oli juttu turvaaukudest operatsioonisüsteemis ja rakendusprogrammides. Iga tarkvaratootja üritab reeglina seista hea selle eest, et tema toodang oleks kvaliteetne ja töötaks korralikult, ning parandada avastatud turvaaugud nii kiiresti kui võimalik. Parandused ja täiendused võib tavaliselt alla laadida tootja koduleheküljelt ning seda on soovitav teha võimalikult kiiresti - kiirus kahandab oluliselt võimalust, et keegi juba avastatud turvaauke teie vastu ära kasutab. Paljudel tarkvaratoodetel on ka automaatne teavitussüsteem, mis teatab teile uute täienduste ja paranduste valmimisest ning soovitab teil need alla laadida.

4. Suhtuge ettevaatusega kõigesse, mida internetist alla laete, kui vähegi võimalik, üritage kontrollida selle päritolu!

Ekraani alaservas armsalt määgiv lammas või Messengeri tavalistest meeleolupiltidest põnevam emotikonikomplekt võivad olla kuitahes põnevad ja ilusad, kuid pahatihti laete koos nendega oma arvutisse ka lisatarkvara, mille olemasolust teile ei teatata ning mis asub teie arvutis omatahtsi tegutsema. Samuti ärge võtke tõsiselt ettepanekuid laadida näiteks alla spetsiaalne videovaatamisprogramm, et ühe konkreetse saidi sisule paremini ligi pääseda. Kui võimalik, kontrollige interneti otsimootorite või asjatundjate abil, kas see, mida te alla laete, kellegi teise teada äkki pahavara ei sisalda, ning kontrollige kõik allalaetavad failid enne käivitamist viirustõrjujaga igaks juhuks üle. Samuti tuleks viirustõrjeprogramm seadistada kontrollima kirjakasti sisu ja e-kirjade manuseid ning Messengeriga allalaetavate failide sisu.

5. Ärge avage tundmatutelt saatjatelt tulnud meilimanuseid ega veebilinke, sõpradel aga paluge üle seletada, mida nad täpselt saatsid!

Paljud viirused ja muud pahalased maskeerivad end pealtnäha ohututeks tekstidokumentideks või piltideks, veebilink aga võib teid suunata koduleheküljele, kust teie arvutisse laaditakse mitmesugust kurivara. Kui aga teie põhiliselt eesti keeles suhtlev sõber hakkab teile ühtäkki võõrkeelseid kirju või kiirsuhtlussõnumeid saatma, paluge tal kontrollida, ega ta arvuti äkki nakatunud ei ole.

6. Tehke varukoopiaid!

Pilt

Arvutis olevad andmed võivad kahjustada saada mitte ainult rünnaku või viiruse tagajärjel - ka riistvara ei ole igavene ning näiteks tugev voolukõikumine või telefoniliini sisselöönud pikne võivad hävitada teie fotokogu, tähtsad e-kirjad, pooleliolevad kirjatööd ning andmetabelid ja palju muud hädavajalikku. Kõige selle uuesti loomine võtaks tohutult palju tööd ning pole ka alati võimalik. Kuid kahju pole nii suur, kui teete oma andmetest regulaarselt varukoopiaid, nii võite pärast süsteemi taastamist jätkata oma tegemisi samast seisust, mil te viimase varukoopia tegite.

Varukoopiaid tuleks mõistagi hoida mitte kõvakettal, vaid soovitatavalt eraldi andmekandjal, näiteks CD- või DVD-plaadil. Kaval oleks neid plaate hoida ka mõnes teises ruumis või koguni teises hoones.

7. Kasutage tugevaid paroole!

Paroolid on mõeldud selleks, et teatud ressurssidele või rakendustele ei saaks ligi need, kellel selleks õigust pole. Olge üsna kindlad, et sissetungija proovib esimeses järjekorras teie nime, sünnikuupäeva, auto numbrit või märgikombinatsiooni ‘admin123′. Kui neist ei piisa, kasutatakse parooli äraarvamiseks spetsiaalset programmi, mis kõigepealt katsetab võimalike paroolidena sõnaraamatus leiduvaid sõnu. Kui kasutate paroolina keerulisemaid, suur- ja väiketähtedest, numbritest ning erimärkidest koosnevaid kombinatsioone, võib parooli murdmiseks kuluv aeg olla piisavalt kriitiline, et panna sissetungijat oma ettevõtmisest loobuma.

Turvaline ja lihtne salasõna
Missugune on hea parool?

Pilt

8. Ärge jagage kergekäeliselt oma isiku-, kontakt- ega juurdepääsuandmeid!

Paljud internetipettused on üles ehitatud teie andmete väljapetmisele ning nende kuritarvitamisele. Paroolid, PIN-koodid ja muud ligipääsuandmed on mõeldud selleks, et neid kasutaksite ainult teie, seega ei tohi neid mistahes ettekäändel mitte kellelegi edasi anda, isegi kui neid küsib hea sõber, IT-töötaja või pank.

9. Logige end administraatorina sisse ainult siis, kui see on hädavajalik!

Administraatoril on piiramatu juurdepääs kõigile süsteemi ressurssidele ning õigus installeerida mistahes programme ja programmilisasid. Pahalane, kelle te administraatorina alla tõmbasite, võib saada teie arvutis samad õigused ning teha hoopis rohkem kurja. Mõni pahalane ei suudagi end ilma piisavate õigusteta teie arvutis sisse seada.
Looge endale ja kõigile teistele arvuti kasutajatele piiratud õigustega konto ning kasutage seda oma igapäevasteks toiminguteks. Administraatorina logige end sisse ainult siis, kui teil on vaja installerida uusi programme, muuta olemasolevate programmide üldseadeid või teha vajalikke süsteemitoiminguid.

Tee igale kasutajale oma konto

Pilt

10. Kasutage failide ja internetiühenduse krüptimist!

EENet-i lühiülevaade krüpteerimisest

11. Seal, kus võimalik, kasutage ID kaarti!

Pilt

ID kaart on üks lihtsamaid ja turvalisemaid võimalusi kaitsta näiteks oma pangakontot kuritarvitamise või dokumente võltsimise eest.

Kuidas asuda ID-kaarti kasutama?

12. Kui te ei saa aru või pole kindel, mida arvuti teie käest tahab, siis lugege veelkord, kui vaja, tõlkige teade, küsige mõnelt tuttavalt asjatundjalt üle või kasutage interneti otsimootoreid!

Paljud tarkvaratootjaid ei lisa kahjuks oma operatsioonisüsteemide või rakendusprogrammide keelevalikusse eesti keelt. Seda enam pole põhjust klõpsida avanenud dialoogiboksides nuppe ‘Yes’ ja ‘Next’ ning loota parimat. Üritage välja selgitada, mida arvuti teie käest tahab ning kas see, mida ta tahab, on ikka mõistlik.

Vajadusel kasutage sõnaraamatu abi.

Tekst oli võetud siit ja lisatud by Restart
Allikas: www.arvutikaitse.ee


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 12 Veebr 2008, 22:19 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2851
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Absoluutselt hea info arvuti kaitse teemal.
Tasub järgimist.


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr 2009, 00:22 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
ID-kaart - juhendid ja õpetused kasutamiseks

Pilt

Ma ei hakka seda mula ajama, miks ID-kaart nii hea ja turvaline on (kui ma seda isegi teaks ja kust see turvalisus võetakse), kuid iseenesest on see mõnus asi ja teeb palju asjaajamisi lihtsamaks, kui ainult seda olla harjunud kasutama. Ja meie õnneks on igal uuema aja arvutisse ID-kaardilugeja juba paigaldatud (elementaarne :D).
Millised on võivad välja näha ID-kaardi lugejad? --->

Pilt

Esimese kolme puhul peaks kõik vajalikud draiverid olema sellega kaasas oleva CD peal, kuid viimane on tavaliselt arvutisse küll paigaldatud, aga tarkvara selle jaoks installitud ei ole. Kui tekib selline soov, siis peaks Vista ise õige aadressi ette viskama Alustuskeskusest (Welcome Center), kuid kui mitte, siis ...

Pilt

Mine Internet Exploreriga lehele ---> https://installer.id.ee/index.php ---> ja vajuta Jätka, kui emakeel on eesti keel. Teise keele edasised juhendid on vastavalt selles keeles edaspidi.
Ilmub nimekiri kolmest failist:

* ID-kaart - sisaldab draivereid ID-kaardi lugeja korrektseks töötamiseks
* tugi Mozilla Firefoxile - kui soovid kasutada Firefoxi digitaalse allkirja andmiseks, siis on see vajalik asi
* Digidoc - saab alla panna mistahes dokumendile oma digiallkirja - tundub uskumatu, aga nii see on ;)
NB! Installida tuleks ka selles järjekorras ja ära unusta, et EEMALDA ID-KAART LUGEJAST!!!

PS! Kui käivitada IE administraatorina ja minna sellele lehele, siis installitakse kõik vajalik tarkvara automaatselt, kuid omast kogemusest tean öelda, et hiljem on tüütu iga kord uuesti alla tõmbama hakata ja installima - see võtab aega. Parem on kohe alla tõmmata, sest peale arvuti puhastamist iga kord juhtus see asi, et mingi ID-kaardi teenus keerati kinni. Selle tunnuseks on see, et kui valid mistahes lehel ID-kaardiga sisenemise, siis peale serdi valimist viskab ette teate, et lehekülge ei leitud.
Siis lihtsalt installid uuesti ID-kaardi draiveri - see käib kähku, kuid on tülikas. Mul on kahju, et ma ei mäleta enam öelda, milline programm mul selle kinni keeras.


Aga vist sain selle vastu ühtviisi (see on nüüd väike nipp, kui esineb selline probleem ;))

* Startmenüü reale tipi Services ja vajuta enter ja nõustu UAC-ga, kui küsib.
* Nimekirjas otsi üles Kiipkaart (see on täpselt nii kirjas, kui on installitud eestikeelne tarkvara minu antud lehelt - muul juhul ei tea ja ei oska aidata).
* Topeltklõps sellel peaks avama selle teenuse seaded.
* Sina vali Startup type: Automatic (delayed start) - minu mäletamist mööda lahendas see minu probleemi ;)

Kui tarkvara on edukalt :!: installitud, siis peaks ID-kaardi lugeja poole pealt kõik töötama ja saab edasi minna paari lihtsa tegevuse juurde.
Nüüd võid näha, et startmenüü laiendatud programmide nimekirja ilmus kausta ID-kaart alamkausta Seadista ID-kaardi tugi Firefoxile. Kui on soov Firefoxiga kasutama hakata, siis peaksid klikkama sellel ja eemalda ID-kaart lugejast, kui sa etterutates selle sinna asetasid.
Ilmub must aken ja vajuta enter. Loe ka teksti aknas, sest see on eesti keeles. Kui IE või Firefox on avatus, siis suletakse see automaatselt (hoiatan ette - suur osa sellest postituse tekstist läks mul kaotsi ja pidin uuesti alustama :().

Ja nüüd sisesta ID-kaart lugejasse (see on laiemat sorti pilu, mille peale peaks olema kirjutatud Smart Card) ja vali uuesti startmenüüst ID-kaart ning käivita ID-kaardi utiliit. Avaneb aken:

Pilt

Peab nüüd tegema kolm asja:

* Vali Sertifikaadid < Registreeri (peaks toimuma edukas registreerimine)
* Vali Sertifikaadid < Automaatne registreerimine < vali Väljas
* Vali Sertifikaadid < Kontrolli sertifikaate (mul oli algul sellega probleem - nimelt ei olnud registreeritud, kuid sellest ma tahan kohe lähemalt rääkida)
Utiliidis on ka palju muid menüüsid, sh. PIN menüüst saab muuta paroole jne.

Aga kõrvalisem jutt: kui valisin sertifikaatide kontrollimise, siis viskab lehele http://www.sk.ee/id-kontroll/ - installib vajaliku ActiveX ja peale seda JOOKSEB KOKKU. Mul on olnud kohe algusest peale see probleem - ei ole aidanud ükski formaat ega teine Vista versioon. Selle koha pealt ootaksin tagasisidet, kui on kellegil veel probleeme esinenud. Samuti ka selle kohta, kui antud lehega probleeme ei esine.
Ise lahendasin selle probleemi nii, et läksin kohalikku AIP-sse ja sealt uuendasin ID-kaardi sertifikaadid ära, niiet saan nüüd kaarti edukalt kasutada.


Nüüd peaks olema kõik sinu andmed pildilt välja loetavad ja muuhulgas ka pilt. Vähemalt andmed peaksid õiged olema - pilt venib kauem.

Väga hea koht, mida külastada, on http://www.eesti.ee/est/ . Vajutad sealt Sisenemine ning ID-kaart või MobiilID (kahjuks ei oska MobiilID kohta aidata - ei ole ise kasutanud, sest pole sellega liitunud, kuid kes on, siis registreerida saab lehelt https://www.sk.ee/midaktiveerimine/ )
Kui sisenesid ID-kaardiga, siis küsitakse serti ja pead valima enda oma ning seejärel küsitakse PIN1. Peale õige PIN sisestamist saadki kõiki teenuseid seal kasutama hakata. Samamoodi käib ka internetipankadesse sisenemine, kuid seal küsib peale ülekande vms sooritamist PIN2 koodi, mis peaks ka meeles olema.

Digidoc

Kui on loodud mingi dokument, siis saab Digidociga anda sellele digitaalse allkirja. Eesti kõik ametiasutused peaksid aksepteerima digiallkirja ja seega on mõnud - ei pea kodust lahkuma selleks, et avaldust või volitust kuskile saata.
Paremhiireklõpsuga dokumendil valid Allkirjasta ID-kaardiga:

Pilt

Peale seda vajuta ID-kaardi logoga pildile tekstiga Allkirjasta või valid Allkirjad < Allkirjasta ID-kaardiga. Küsitakse aadressi < vajutada OK < Sisestada PIN2 kood.
Nüüd on allkiri antud, tuleb see vaid salvestada konteinerina. Kui vajutada risti Digidoci akna kinnipanemiseks, siis küsitakse automaatselt üle, kas soovid salvestada - sina pead valima kindlasti Jah. Seejärel võid näha, et vaikimisi salvestatakse dokument .ddoc-failina, mis peabki vist nii olema. Sina pane failile ainult nimi ja määra koht, kuhu soovid salvestada.
Kui see tehtud, siis vajuta Save ja peaksid nägema pitseri ikooniga oma allkirjastatud dokumenti. See pitser näitabki, et dokument on digiallkirjastatud.

PS! Mul muutus see ikoon mingil ajal nii rõvedaks - varem oli nii, et väike pitsat kuvati failiikooni peal, kuid nüüd on mingi suur lärakas ikooni asemel. Ei oska kuskilt ära ka muuta asja. :(
Pilt

Usun, et sellega sain see asi lõpetatud esialgu ja kui on mingeid probleeme, siis küsige julgelt ja mina või moded siis lisavad/eemaldavad juhendeid ja nõuandeid - ikka paremuse poole ... :D

Ja mitte ära unustada, et ID-kaart, nagu ka pass, on isikut tõendavad dokumendid, mida ei tohi anda põhjuseta teise inimese kätte, kui tal ei ole selleks vastavat volitust. Ja ka siis ei tohi mitte ükski isik minna teie ID-kaardiga kuskile taharuumi vms.
Ja otse loomulikult katsuge õppida PIN1 ja PIN2 kood pähe - kindlasti mitte hoida ID-kaarti ja selle paroole ühes kohas!!!

Restart - palun resize natuke pilti. :)

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr 2009, 02:10 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2851
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
:)I Hea töö!

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr 2009, 08:32 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Dets 2007, 14:51
Postitusi: 2651
Asukoht: Tallinn
OS: Windows 7 Ultimate; Windows Server 2008
tudiludi kirjutas:
Restart - palun resize natuke pilti.
kõik on korras!!!! )))))))))

:D :D :)
Pilt

_________________
Foorumi reeglid>Küsi abi>F.A.Q
Pilt


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr 2009, 18:54 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Hahahaa ... vahele jäid, Restart!!! :D :) Kohe näha, et pildiga oled ikka natuke vaeva näinud - aga ära siis ära unusta, et see on kõigest foto!!! :D
Ja ma ei pidanud silmas seda pilti. :?
Ja peaks vist kribama midagi ka Digidoc'i kohta - ma olin eile pisut tige ja unustasin selle ära ... :S

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 22 Sept 2010, 19:48 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Nii, vahepeal sai proovitud ID-kaarti kasutada arvutis, kus tarkvara ja kasutajad ei oma administraatoriõiguseid.

Olukord on selline, et administraatorid saavad IE ja Firefoxiga probleemideta ID-kaarti kasutada, kuid probleemid on samas arvutis tavakasutajatega. Sertifikaadid saab registreerida korralikult utiliidi väitel, kuid IE-st vaadates on sertide nimekiri tühi.

Lisan, et vahepeal on välja tulnud ID-kaardi utiliidi uuem versioon.

Praeguse seisuga jõudsin mingile kummalisele lahendusele. Nimelt kuna mina kasutan SEB teenuseid, siis otsustasin SEB lisada turvaliste saitide hulka. Selleks mine Tööriistad -> Interneti suvandid -> Turvalisus -> Serdid -> Usaldusväärsed kohad. Sinna aknasse tsooni reale lisasin https://id.seb.ee ning vajutada Lisa. NB! Aadress peab olema just see!!!

Pilt

Seejärel sulgeda IE, veenduda, et kaart on lugejas ja käivitades IE, sain ... üllatus-üllatus - imekombel panka siseneda. Ja siis juba eesti.ee ka näiteks ...

Kuid ma ei ole seda kuidagi tööle saanud Firefoxiga.

Ja lisan veel, et id-kaart toimib õigesti, kui IE ja Firefox käivitada adminnina, kuid praegusel juhul on teema, et kuidas saada kasutada id-kaarti mitte-adminnina.

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 23 Sept 2010, 21:11 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Sain nüüd selgeks, kuidas ID-kaart saada tööle tavakasutaja konto all. Administraatori õigusi on vaja algul ID-kaardi tarkvara paigaldamiseks ja failide kopeerimiseks, kuid hiljem tavakasutaja ei vaja administraatori õigusi.

Kõigepealt eemalda ID-kaart lugejast (kui see on kogemata sinna unustatud).

Lae alla ID-kaardi tarkvara -> https://installer.id.ee/

Paigalda tarkvara ja arvesta, et arvuti võidakse taaskäivitada automaatselt ja seega enne paigaldamist salvesta eelnevad poolikud tööd. Kui tarkvara paigaldaja ei taaskäivitanud arvutit, siis tee seda käsitsi.

Kui oled Firefoxi kasutaja, siis mine Startmenüü -> Kõik programmid -> ID-kaart -> Seadista ID-kaardi tugi Firefoxile.

Pilt

Aseta ID-kaart lugejasse. Ava ID-kaarti utiliit asukohast Startmenüü -> Kõik programmid -> ID-kaart -> ID-kaardi utiliit (vaata ülemist pilti).

Kui esimest korda kasutad ID-kaarti selles arvutis, siis selleks, et sinu ID-kaarti saaks arvutis kasutada, peab sertifikaadid salvestama arvutisse ehk need registreerima. Kui serdid on registreerimata, siis programm küsib ise sinu käest, kas serdid registreerida. Vajuta Jah.

Pilt

Kui sa nüüd näed oma andmeid, siis ID-kaart töötab ja peab ainult IE-le ja Firefoxile selgeks tegema, et kuidas seda võimalust kasutada. :P

Kui sul on IE või Firefox avatud, siis sule korraks mõlemad veebilehitsejad ning käivita IE. Nüüd tuleb mingi suvaline ID-kaarti kasutav veebileht lisada usaldusväärsete kohtade hulka. Lisame näiteks https://www.eesti.ee/. Selleks IE menüüs mine Tööriistad -> Interneti suvandid -> Turvalisus -> Usaldusväärsed kohad -> Saidid. Ülemisele tsooni nime reale kopeeri https://www.eesti.ee/, näiteks töötab ka eelmisest postituses antud SEB link https://id.seb.ee. Võib mõlemad lisada, kuid peaasi, et üks on olemas. Ja siis vajuta Lisa ning kohe peale seda saad juba sisse logida sellele aadressile, mis sa sinna reale lisasid ja seejärel kõidesse teistesse kohtadesse ka.

Pilt

Kui IE-ga kaart ikka ei tööta, siis veendu, et asukohas C:\Users\**sinu konto**\Appdata\Roaming\Microsoft\ kaustas on kaust, nimega Crypto. Kui ei ole, pead selle sinna kopeerima administraatori kontolt samast asukohast.

Kuid Firefoxiga on natuke teistsugune lugu. Nimelt ma ei tea, kas see on tarkvara suur "bug" või tegin midagi mina valesti, kuid see firefoxi seadistamise tarkvara salvestab uued failid kõik minu administraatori kontosse appdata kausta, mitte aga selle konto kausta, kust ma selle käivitasin. Selleks tuleb lihtsalt need failid adminni kontolt kopeerida tavakasutaja kontosse vastavasse kohta.

Piltikult seletades Firefoxi tuge paigaldades näed akent:

Pilt

Pane tähele rida: C:\\Users\\**minu arvuti adminni konto**\\AppData\\Roaming\\Mozilla\\Firefox\\Profiles\\*******.default. Sinna ta alati need uued failid topib ja loomulikult ei saa tavakasutaja kontolt käivitatud Firefox mitte kuidagi uuendatud faile lugeda.

Hetkel minu testimise järgi tuleb minna sinna administraatori kontol olevasse kausta \*******.default (igalühel on nimi erinev) ja kopeerida failid cert8.db, key3.db ja secmod.db TAVAKASUTAJA kontosse täpselt samasse kohta. Ehk siis näiteks C:\\Users\\**tavakasutaja konto**\\AppData\\Roaming\\Mozilla\\Firefox\\Profiles\\*******.default.

Pilt

NB! ID-kaardiga tuleb ette suuri probleeme külalise (Guest) kontoga.

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 27 Sept 2010, 19:14 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Kuna Vistaga tuli ette, et IE puhul isegi usaldusväärsete kohtadesse lisamine ei aidanud probleemi lahendada, siis leidsin veel ühe lahenduse, mille lisasin eelmisesse postitusse:

Tsiteeri:
Kui IE-ga kaart ikka ei tööta, siis veendu, et asukohas C:\Users\**sinu konto**\Appdata\Roaming\Microsoft\ kaustas on kaust, nimega Crypto. Kui ei ole, pead selle sinna kopeerima administraatori kontolt samast asukohast.


Aga tähele tuleb panna, et ID-kaarti ei saanud ma tööle Vista ega Seveni külalise kontoga. Ei ühtpidi ega teistpidi. Tööle sain üksnes adminni ja tavakasutaja kontoga.

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 08 Okt 2010, 17:39 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
tudiludi kirjutas:
Tere.

Senini sai ID-kaart probleemivabalt kasutada Windows vista ja 7 süsteemiga administraatori konto all. Kuid tuli vajadus kasutada seda ka tavakonto all ilma administraatoriõigusteta. Selgus, et see on vägagi keeruline...

Nimelt ID-kaardiga kaasas olev Firefoxi tugi paigaldab tarkvara hoopis administraatori konto alla ning isegi, kui tarkvara paigaldadja käivitada tavakasutaja kontost, ei muuda see midagi. Musta cmd.exe aknast võib näha, et failid lähevad administraatori alla.

IE kohta võiks nii palju lisada, et millegipärast samuti vahest paigaldatakse midagi valesse kohta, kuigi wmware workstationi virtuaalses süsteemis asi töötab automaatselt ja õigesti.

Ma panin selle kõige kohta kirja näiteks siia -> post18528.html#p18528

Miks see nii keeruline peab olema?

Ja üks asi veel - nimelt ma kas ei saa aru õigesti sellest automaatse eemaldamise funktsioonist või see ei tööta. Saan aru, et kui see on sisse lülitatud, siis kiipkaardi eemaldamisel lugejast peaks minu serdid arvutist olema kustutatud? Kuid need on alles nii IE-s, kui ka Firefoxis. See on ju potentsiaalne oht, kui näiteks avalikus interneti punktis näevad kõik minu nime ja isikukoodi.

Millised on minu arusaamatused ja millised on ID-kaardi tarkvara vead?


SK Klienditugi <sk@service-now.com> kirjutas:
Subject: ID-kaart tavakasutaja konto all.

--------------------------------------------------------------------------------

Reply text:

--------------------------------------------------------------------------------

2010-10-08 11:46:52 - Kairit Vjugin Vastus SK Klienditoelt
Tere

Täname Teid põhjaliku probleemikirjelduse eest ning vabandame, et vastus on viibinud.

Teie poolt kirjeldatud veakirjeldus, mis puudutab Mozilla FF-ga ID-kaardi toe seadistamist tavakasutaja konto alt ei olnud meile teada. Täname Teid tähelepanu sellele juhtimast.

Automaatne sertifikaatide eemaldamine Windows Vistal ja Windows 7-l toimib korrektselt vaid siis, kui arvuti operatsioonisüsteemi seadetest on User Account Control (UAC) välja lülitatud.
Sertifikaatide eemaldamine teostatakse siis, kui veebilehitseja sulgemisel ei ole ID-kaarti lugejas.

Järgmise aasta alguses on ID-kaardi tarkvarast valmimas uus versioon Windowsi operatsioonisüsteemidele. Seal saab lahendatud nii Mozilla FF-ga ID-kaardi toe seadistamine tavakasutaja konto alt, kui ka sertifikaatide eemaldamise probleem.

Kui Teil tekib lisaküsimusi või muresid, andke palun kindlasti teada.

Ilusat päeva jätku soovides

Kairit Vjugin
klienditoe spetsialist
AS Sertifitseerimiskeskus


Et siis jääme ootama lisaks kenale uut tüüpi ID-kaardile ka sellele uut-tüüpi tarkvara. :P

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 08 Okt 2010, 17:45 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2851
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Jälle on natuke maailma muudetud :)I

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 08 Okt 2010, 18:21 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
erik kirjutas:
Jälle on natuke maailma muudetud :)I

haha Ega sa ajas ette ei rutta? :D Praeguse seisuga ei ole mitte midagi veel muutunud ... :S

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 08 Okt 2010, 18:28 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2851
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
No keegi juba ju hakkas liigutama arvatavasti :P

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Miks on oluline kaitsta oma arvutit
PostitusPostitatud: 08 Okt 2010, 18:36 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Seda jah loodame ... :P

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 


Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 14 postitust ] 


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7
phpBB SEO
Create a Forum | Terms of Service | Privacy Policy | Report the forum