Arvutifoorum VISTA

Aastast 2007

Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 25 Juun 2021, 13:43 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2861
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit

Tehnoloogiahiid Microsoft esmatutvustas eile oma järgmist arvuti-opsüsteemi Windows 11, mille eelkäija on praegu laialt levinud, 1,3 miljardis seadmes kasutusel Windows 10.

Sellega murrab Microsoft oma kunagi välja hõigatud lubadust, et Windows 10 jääb viimaseks põhiliini- ehk arvuti-Windowsiks, mis hakkab lihtsalt aina uusi allalaaditavaid tarkvarauuendusi saama.

Lühike kokkuvõte kõigest tähtsast, mida Windows 11 kohta teada.

1) See saabub allalaaditava tarkvarauuenduse kujul.
2) Windows 10 seadusliku koopia omanikele on Windows 11 tasuta.
3) Uue opsüsteemi hind, ilmumisaeg ja võimalikud erinevad väljalasked (põhiliini-Windows ei saabu reeglina ühes variandis) on veel teadmata. Microsofti esindajad on ainult maininud, et Win11 saabub aasta lõpus.
4) Microsoft on ammu püüdnud Windowsi rakendustevalikut moekamaks ja mitmekesisemaks muuta, mille tulemusel pakub Windows 11 kaht suurt uuendust.
Esiteks saab sellele mõeldud rakendusi levitada Windowsi e-poes tasuta (Apple, Google ja Amazon teadupoolest nii lahked pole) ja pakkuda ostuvõimalust ka otse äpi seest. Lisandub toetus Androidi äppidele, mille teeb võimalikuks Inteli loodud Bridge-tehnoloogia. 32-bitised rakendused toimivad endiselt, kuigi Windows 11-st 32-bitist varianti ei ilmu.
Nüüd on vaja veel välja selgitada, kas nullist taasloodud ja äppe tasuta levitav veebipood muudab Windowsi tõesti rakendusemeistritele oluliselt magusamaks kui varem.
*Lisamärkus: äpi seest ostuvõimaluste pakkumine pole võimalik arvutimängude puhul. Ilmselt on see turvasäte, et mõni laps oma issi või emme pangakontot mänguhoos üha uusi oste tehes tühjaks ei lüpsaks.
5) Windows 11 on seniste muljete põhjal Windows 10 edasiarendus, mis on mõndagi üle võtnud kahe ekraaniga seadmete jaoks loodud opsüsteemilt Windows 10X. Viimane jäigi ilmumata, sest Microsoft teatas üsna hiljuti selle projekti tühistamisest ja uuenduste kasutamisest edaspidi tavalises Windowsis.

Mida veel teada? Mõndagi on lubatud ja erineva edukusega tehtud ka eelnevates Windowsides ning lubatakse taas nüüd.

1) Kasutajakeskkond on Windows 10-ga võrreldes muutunud. Näiteks jääb kohe silma, et rohkem on läbipaistvaid elemente ja stardimenüü asub all keskel – kuigi soovi korral võib selle koduekraani alla vasakule äärde kinnitada. Sellised pealtnäha tühised asjad on osutunud Windowsi kasutajatele väga tähtsaks.
2) Win11 pakub uusi nippe rakenduseakende ekraanile grupeerimiseks ja paigutamiseks ning jätab paigutused ka meelde, kui peaksid hiljem tarkvara teise seadmega kasutama. Näiteks lisamonitori lahti ja uuesti tagasi arvuti külge ühendades ei muutu rakenduste paigutus sellel.
3) Kasutajakeskkonna välimust on mõjutanud seniseid ülevaateid uskudes väga erinevad eelnevalt ilmunud opsüsteemid nagu Android, macOS, Windows Vista ja muidugi Windows 10.
4) Mobiili-opsüsteemide eeskujul saab Windows 11 oma widget'id ehk ekraanividinad. Need on eraldi ekraanile koondatud eriäpid, millest igaüks täidab kindlat ülesannet nagu ilmainfo kuvamine vms. Vidinalehe saab iga hetk soovi korral ekraani vasakust äärest välja võluda.
5) Kasutajakeskkonna kujundus muutub vastavalt seadmele, millega Windows 11 parajasti kasutad: arvuti, tahvelarvuti, eemaldatava klaviatuuriga puutetundlik ekraan... Mõni puutepliiatsi mudel saab seadmelt ka värinapõhist tagasisidet (ingl haptic feedback), et millestki teavitada.
6) Xboxi mänguseadmete Series X ja S eeskujul on kasutusel Auto HDR, mis lisab selle pildisilumislahenduse ka mängudele, mis HDR-i polegi kasutusele võtnud. Lisaks – taas Xboxide eeskujul – saab kasutusele võtta kallit ja kiiret NVMe-ühendusega SSD massmälu, mis kiirendab oluliselt mängude laadimisaegu (selleks peab siiski mäng ise ka seda lahendust toetama). Ja mängude Netflix ehk kuutasupõhine teenus Game Pass on nüüd opsüsteemi osa (Xboxi äpi kaudu).
7) Videokõnerakendus Teams on nüüd eelpaigaldatud ja kättesaadav otse tegumiribal (see ekraani alariba, mida kasutad rakenduste avamiseks jm). Kas see tähendab Skype'i tähtsuse vähenemist Microsofti teenuste hierarhias?
8) Windows 11 madalaimad nõuded arvutile:

- 1 GHz toetatud protsessor, millel on vähemalt kaks tuuma. (see on üks radikaalseim uuendus Windows 10 süsteeminõuetega võrreldes)
Toetatud Intel protsessorid: https://docs.microsoft.com/en-us/window ... processors
Toetatud AMD protsessorid: https://docs.microsoft.com/en-us/window ... processors

- 4 GB muutmälu

- 64 GB andmeruumi

- Arvuti emaplaat peab toetama lahendusi: UEFI, Secure Boot ja Trusted Platform Module 2.0 kiip (see on vast teine radikaalseim uuendus Windows 10 süsteeminõuetega võrreldes).
Kuidas kontrollida kiibi olemasolu: Windows key + R, trüki tpm.msc
Kui on olemas näitab: The TPM is ready to use.
Pilt
Kui seda kiipi ei ole, siis mõningatel arvutitel on seda võimalik juure osta, emaplaadi peal peab olema vastav socket (tähistusega TPM). Emaplaadi manualist saab selle kohta täpsemat infot.

- DirectX 12 graafikakaart, WDDM 2.0 draiver

- 8-bitise värvisügavusega 720p ekraan, mis on vähemalt 9-tolline

- Kodukasutaja-Windows 11 nõuab Microsofti kasutajakontot (ka seda pole Windows enne nõudnud)

Kas su Windows 10 arvuti suudaks jooksutada Windows 11, võib öelda ametlik rakendus nimega PC Health Check, mis on allalaaditav aadressil: https://aka.ms/GetPCHealthCheckApp
Või rakendus mis on kordi parem ametlikust: WhyNotWin11
Pilt
Siit saab tõmmata rakenduse uusima versiooni käivitus faili: https://github.com/rcmaehl/WhyNotWin11/releases/
Allikas: https://forte.delfi.ee/artikkel/9383603 ... windows-11

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Ta tulebki: Microsoft tutvustas uut opsüsteemi Windows 1
PostitusPostitatud: 26 Juun 2021, 15:49 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2861
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Pilt

Uut Windowsit saab kasutama hakata juba järgmisel nädalal.

Windows 11 on tulekul ja arvutitele jõuab see millalgi käesoleva aasta lõpus. Tegelikult ei pea nii kaua ootama ja soovi korral saab värske Windowsi arvutile installeerida juba tuleval nädalal.

Microsoftil on olemas selline asi nagu Insider Program, mille raames saab firma toodangut enne ametlikku väljalaset proovida. Insider Programis osalemiseks ei pea muud tegema kui sinna registreerima ja seda saad teha siit:
https://insider.windows.com/en-us/

Pärast registreerimist mine arvutis sätete alla ja otsi üles Windows Insider Program menüü, kust näidatakse sulle ära, kas arvuti vastab uue Windowsi nõudmistele.

Microsofti sõnul tuuakse esimene versioon Windows 11-st Insider Programi kasutajateni järgmisel nädalal. Ehk siis soovid uut Windowsit proovida, pole praegu muud teha kui ära registreerida ning ootama jääda.

Siinkohal hoiatuseks, et uue versiooni installerimine on omal vastutusel, sest tegemist on küllaltki varajase versiooniga ja seega ei pruugi kõik korralikult toimida: arvuti võib kokku joosta ja veateateid anda ning tõenäoliselt ei saa programme sajaprotsendiliselt veel tööle.

Enne uue installeerimist on tugevalt soovitatav teha oma failidest varukoopiad. Kõige parem oleks uut operatsioonisüsteemi proovida arvutil, mida igapäevaselt vaja ei lähe.

Allikas: https://digi.geenius.ee/rubriik/uudis/u ... -seda-teha

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 01 Aug 2021, 22:10 
Eemal
Tegija
Kasutaja avatar

Liitunud: 15 Dets 2008, 19:47
Postitusi: 1509
OS: Windows 11 Pro
Windows Insider programmiga saab liituda Windows 10 kaudu ja seal on nüüd saadaval Windows 11 beeta. Beeta saab oma arvutisse tõmbama panna õpetuse järgi, mida jagab näiteks techadvisor.


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 26 Aug 2021, 20:47 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2861
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Kui te tahate Windows 11 kogemust nüüd ja kohe, ilma et midagi installima peaks.
Mine lehele: https://win11.blueedge.me/ ja saa kiir ülevaade veebipõhise Windows 11 näol. :wink:

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 05 Okt 2021, 18:26 
Eemal
Tegija
Kasutaja avatar

Liitunud: 15 Dets 2008, 19:47
Postitusi: 1509
OS: Windows 11 Pro
Windows 11 jõudis ametlikult turule

Täna on 5. oktoober ja see tähendab, et Microsofti uus operatsioonisüsteem Windows 11 on turule jõudnud. Kuigi ametlikult peab ootama, kuni Microsoft sinu arvutile ise Windows 11 uuendust pakub, siis tegelikult saab seda ka ise installeerida.

Pilt

Kõigepealt pead kindlaks tegema, kas sinu arvuti suudab üldse Windows 11-t jooksutada. Selleks lae alla Microsofti PC Health Check äpp, mida saad teha siit.

Kui PC Health Check annab jaatava vastuse, siis mine Microsofti kodulehele ja lae Windows 11 alla. Selleks on kolm võimalust: automaatne installatsioon, .iso faili pealt installeerimine või mälupulga/DVD-ketta pealt installeerimine. Kõige hõlpsam on kasutada esimest varianti.

Kui PC Health Check ütleb, et sinu arvutile pole Windows 11 mõeldud, saad seda tegelikult ikkagi installeerida, kuid ainult seda ise manuaalselt tehes. Samuti on sellisel juhul Windows 11 installeerimine omal vastutusel, sest Microsoft on öelnud, et edaspidi sellised arvutid uuendusi ei saa.


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 22 Okt 2021, 23:40 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 08 Sept 2011, 20:07
Postitusi: 357
Asukoht: Järvamaa Türi kandis
OS: Windows 10 Pro x64
Gigabyte emaplaat vajas BIOSi uuendust. Peale seda sain jaatava vastuse. Kuna mul seda TPM 2.0 seadet pole, siis bios ilmselt emuleerib seda kuidagi. Ei hakkaks seda vidinad oma emaplaadile ilmselt ostma ka, kuigi kallis pole. Ei ole ennast kurssi viinud, mis selle tpm eelised on ja kuidas see saab arvutit kaitsta.

_________________
alias tudiludi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 04 Nov 2021, 21:33 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2861
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Mida teha kui teil ei ole TPM 2.0 ja te soovite siiski Windows 11 installeerida?

Kõigepealt võiksite proovida BIOSi uuendamist.

Kui BIOSi uuendamine ei aita, saab väikese registri muudatusega TPM 2.0 mööda hiilida, et Windows 10 uuendada Windows 11 peale.
See kehtib ainult siis, kui teil on juba Windows 10 installitud ja teil on vähemalt TPM 1.2!

Tähelepanu! See ei ole kindlasti soovitatud tegevus!

Registrivõti: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup

Nimi: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU

Tüüp: REG_DWORD

Väärtus: 1


Märkus: Kui muudate registrit valesti, võivad ilmneda tõsised probleemid mis võivad nõuda operatsioonisüsteemi uuesti installimist.
Muutke registrit omal vastutusel!

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 21 Nov 2021, 06:17 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 08 Sept 2011, 20:07
Postitusi: 357
Asukoht: Järvamaa Türi kandis
OS: Windows 10 Pro x64
Ma polnud TPM-ist varem isegi kuulnud mitte. Hakkasin veidi uurima ning bitlockeri kasutamise idee hakkas mulle isegi veidi meeldima. Kuna mulle tundub mugavam, et lisaks recovery key-le saaks draivi avada ka oma vabaltvalitud parooliga (recovery key ei jääks iial meelde), siis ainus lahendus selle jaoks oli win 11-s group policy kaudu TPM ära keelata.

Kuniks TPM oli lubatud, siis ei lubanud windows bitlocker mitte mingi hinnaga oma vabaltvalitud parooli määrata ning PIN-i kasutada ma ei soovinud.

_________________
alias tudiludi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Uue opsüsteemi Windows 11 tutvustus ja muu info
PostitusPostitatud: 02 Dets 2021, 00:40 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 08 Sept 2011, 20:07
Postitusi: 357
Asukoht: Järvamaa Türi kandis
OS: Windows 10 Pro x64
Üsna pea pärast windows 11 installi hakkas mind kummitama exploreri freezimine. Põhjuseks tundub olema see, et windows search lakkas töötamast.

1. error oli event id 10010: The server {7D096C5F-AC08-4F1F-BEB7-5C22C517CE39} did not register with DCOM within the required timeout.
Kohe pärast seda id 7034: Windows Search teenus lõpetati ootamatult. See on teinud seda 42 kord(a).

Mind aitas method 2 sellelt lehelt -> https://appuals.com/fix-the-server-did- ... E.facebook

Ehk siis teisest arvutist windowsi uuenduste tõmbamine tuleb keelata. Kummaline seos asjal, aga kohe pärast seda praeguse seisuga minu probleem kadus. Ehk aitab ka kedagi teist.

_________________
alias tudiludi


Top
 Profiil  
 


Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7
phpBB SEO
Create a Forum | Terms of Service | Privacy Policy | Report the forum