Arvutifoorum VISTA

Aastast 2007

Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: 10 Müüti Vista kohta selgitustega.
PostitusPostitatud: 17 Nov 2008, 14:53 
Eemal
Microsoft Eesti

Liitunud: 31 Okt 2008, 09:53
Postitusi: 3
Operatsioonisüsteemi Windows XP väljalaskmisest 2001. aastal on möödunud seitse aastat. Selle aja jooksul on see opsüsteem hakanud meeldima paljudele inimestele kogu maailmas. Samas on aga nii kodudes kui ka ettevõtetes tegutsevate arvutikasutajate nõudmised turvalisuse, töökindluse, kasutusmugavuse, heli- ja videofailide esitamise kvaliteedi, mängude mängimise ja palju muugi osas suurenenud ning sunnivad tunnistama, et Windows XP on nii tehnoloogiliselt kui ka moraalselt vananenud. Windows Vista kui uue opsüsteemi turuletulek on olnud tõsine ja kaugeltki mitte lihtne samm, mis on lõppkasutajate seas kaasa toonud mitmesuguseid arvamusi. On hea, kui kasutaja teeb järeldusi oma kogemuste põhjal, töötades uue opsüsteemiga ja kasutades legaalset tarkvara, mis vastab optimaalsetele riistvaranõuetele, mitte aga kuulduste ja väljamõeldiste põhjal, mida levitatakse jõudsalt nii virtuaal- kui ka reaalses maailmas.
Selle artikliga püüan panna i-dele täppe seoses kõige sagedamini kõlanud repliikidega Windows Vista kohta ja hajutada mõningaid müüte.

1. 1. müüt. Ainus erinevus seisneb kenas kasutajaliideses
Nagu esmakohtumisel tundmatu inimesega, kujundame ka opsüsteemist esimese mulje sageli välimuse järgi. Ning on tõsi, et Vista välimus on muljetavaldav. Kasutusele võetud uue Aero Glassi liidese, akende läbipaistvate kontuuride, ruumilise animatsiooni ja muude visuaalefektide tõttu on täiesti selge, et see on absoluutselt uus Windows.

Vistas kohatavad muudatused ei puuduta mitte ainult kaunist kasutajaliidest. Peale turvalisuse täiustamise vaadati seda opsüsteemi välja töötades kriitiliselt läbi muudki aspektid, mis lõpptulemusena on parandanud kasutusvõimalusi ja laiendanud funktsionaalsust.

Näiteks on oluliselt avardunud otsinguvõimalused, mis aitavad senisest kergemini leida dokumente, programme ja muid objekte ning isegi lisada rakendusi – ja seda kõike saab nüüd teha menüükäsuga Käivita avanevas aknas.
Arvutiga töötamise tõhustamiseks on Vistasse sisse ehitatud uusi rakendusi, sealhulgas Windowsi kalender, kus saate kalendrisse märkmeid teha ja eesseisvaid tegemisi kirja panna, ning uus täiustatud aadressiraamat – Windowsi kontaktid. Koos Outlook Expressi asemel kasutusele võetud e-posti programmiga Windows Mail täidavad need samu funktsioone, mis on väga sarnased Outlooki omadega, ent need funktsioonid on teie kasutuses nüüd ka ilma Office’i tarkvarapaketti juurde ostmata. On ka veel muid sisseehitatud rakendusi, näiteks eriline lõikamise tööriist (Snipping Tool), mille abil saab lihtsalt teha ekraanipildist hetktõmmise ilma mingit muud eritarkvara või Office OneNote’i installimata.
Muudatused Windows Exploreris lihtsustavad failide süstematiseerimist ja läbivaatamist ning annavad rohkem võimalusi. Näiteks saab nüüd eelvaateaknas vaadata kõikide (mitte ainult graafika-) failide vähendatud kujutisi – pisipilte – ja saada nende failide sisust ettekujutus ilma neid päriselt avamata


Windows Exploreris saate failidest ülevaate ilma neid avamata.

Explorer on varustatud ka automaatse horisontaalse sirvimisfunktsiooniga ning kui vaja, saate nuppude ja lippude abil valida korraga palju faile – see on vana tuttava võtte, juhtklahvi (Ctrl) allhoidmisega failide valimise alternatiiv. Paljud pisiasjad teevad kasutaja töö lihtsamaks; näiteks kui soovite Exploreris mõne faili ümber nimetada, siis muutub ainult selle nimi, kuid failinimelaiend jääb vaikimisi samaks.
Peale selle on Vista võrreldes oma eelkäijaga astunud pika sammu edasi turvalisuse osas: alates täiustatud tulemüürist, mis kontrollib nüüd mitte ainult teie arvutisse saabuvat (nagu see oli varem), vaid ka arvutist väljaminevat teavet, ning lõpetades sellise kõvakettal asuvate andmete krüpteerimise võimalusega, et krüptovõtme saab kindluse mõttes paigutada hoopis näiteks USB-mälupulgale.

Need üksikud näited pole aga kaugeltki veel kõik Vista uued funktsioonid, mida saab kasutada koos Aero Glassi kasutajaliidesega või ilma selleta

2. 2. müüt. Vista jaoks on vaja uut riistvara
Paljud massiteabevahendid kinnitavad, et Vista on nii ressursinõudlik, et selle tööks peab tingimata ostma uue arvuti. Seda müüti kipuvad oma müügikäibe suurendamiseks levitama eeskätt riistvaratarnijad, kuid see pole siiski tõde. Vistat saab probleemideta installida nii keskmise kui ka madalama hinnaklassi arvutitesse ning vastava videokaardi olemasolul töötab see normaalselt isegi Aero Glassi liidesega.
Ka vanemasse või nn säästukonfiguratsiooniga arvutisse saab Vista installida ja sellega töötada, kuid ilma Aero Glassi liideseta. Kuigi Aero Glass näeb efektne välja, ei takista selle puudumine arvutiga töötamisel kuidagi muude funktsioonide kasutamist. Eelisena saate aga nautida Vista täiustatud turvalisust, tõhusamaid otsinguvõimalusi ja paljusid uusi lisafunktsioone. Ning ka siis, kui soovite ikkagi Aero Glassi liidest kasutada, ei pea te tingimata uut arvutit ostma. Selle asemel võite lisada nii palju operatiivmälu, et Aero Glassi tööks soovitatav mälumaht (1 GB) oleks tagatud, ning paigaldada uue videokaardi, mis võimaldab selle liidesega normaalselt töötada.
Muidugi jääb uue arvuti ostmise või ostmata jätmise otsus iga arvutikasutaja enda teha, kuid tasub teada, et tegelikult pole Vista jaoks vaja senist arvutit välja vahetada.

3. 3. müüt. Enne esimese või teise hoolduspaketi (SP1/SP2) väljatulekut ei tasu Vistat installida
Jällegi on ka see subjektiivne tegur, mida võib reeglina kuulda IT-asjatundjatelt, kelle käte alt on läbi käinud mitu põlvkonda nii klientarvutite kui ka serverite opsüsteeme. Kusjuures küsimusele “Aga miks nii?” ei ole ma siiani kuulnud mingeid põhjendatud vastuseid peale väite, et „ta on toores”. Tõsi, ükski uus tarkvara ei saagi olla absoluutselt ideaalne, kuid ärge unustage, et iga uue opsüsteemi väljalaskmisele eelneb rohkesti testimisi ja mitu beetaversiooni, mille käigus avastatud vead parandatakse ning kõike veel täiustatakse ja lihvitakse. Kui see lõpuks turule tuuakse, on tegu juba täisväärtusliku tarkvara kommertsversiooniga, mille hind sisaldab juba ka edaspidiseid regulaarseid tarkvaravärskendusi (loomulikult saavad neid ainult legaalsed kasutajad). Kui vaadata, milliseid kasutajate probleeme on Vistaga seotult registreeritud, siis 95% neist esinenud tõrgest on tekkinud muu Vista jaoks väljatöötatud tarkvara või draiverite mitteühilduvusest. Kuigi Microsoft annab oma opsüsteemide väljatöötamisel alati ka tarkvaraarendajatele asjakohaseid soovitusi, ei saa mitte keegi sundida arendajaid looma programme või draivereid just nimelt nende soovituste järgi, eriti juhul, kui tegu on tasuta tarkvara ehk vabavaraga. Kui tegu on kommertstarkvaraga, siis reeglina laseb tarnija-arendaja uue opsüsteemi väljatulekul või kohe pärast seda välja ka oma tarkvara päris uue või uue opsüsteemiga ühilduva versiooni. Sama kehtib draiverite kohta. Tehke proovi, kas leiate praegu opsüsteemi Windows XP jaoks mõne uue draiveri!
Kõik eespool kirjeldatu mängib küll ühel või teisel viisil rolli otsustamisel, kas minna uuele opsüsteemile üle või mitte, kuid see pole mitte kuidagi seotud asjaoluga, kas hoolduspakett (SP1) on juba välja antud või mitte. Kogu maailmas teevad paljud ettevõtted üleminekuotsuse ikkagi uue opsüsteemi turvalisusest, töö mugavusest, efektiivsusest ja kasutusmugavusest lähtudes ega lase end kõigutada kellegi subjektiivsest eelarvamusest, nagu tulekski hoolduspaketi SP1 või lausa SP2 väljaandmist ootama jääda.

4. 4. müüt. Mulle uus ei sobi, sest ma olen harjunud Windows XP või 2000 kasutajaliidesega
Raske on vastu vaielda väitele, et harjumus on nii kodukasutajate kui ka ettevõtetes oma igapäevatööd tegevate arvutikasutajate jaoks üsna tähtis tegur, sest tarkvara väljavahetamisel kardetakse kaotada tööviljakuses. Kui vaadata ajas seitse-kaheksa aastat tagasi, kui uue opsüsteemina oli võimalik minna üle Windows XP-le, oli olukord umbes sama: paljud kasutajad jäid töötama opsüsteemiga Windows 2000 ja tõotasid, et ei hakka iialgi mingit uut opsüsteemi kasutama. Ja kuidas on lood nüüd? Kõik nad töötavad Windows XP-ga ning räägivad taas, et mingi hinna eest ei lähe nad üle Vistale ainuüksi seetõttu, et paljude harjumuspäraste käskude ja sätete asukoht on muutunud ja tundub neile varasemaga võrreldes ebatavaline. Tegelikult pääseb neile kõigile juurde üsna lihtsalt, tuleb vaid peamistest põhimõtetest aru saada. Vaatame seda võrguhäälestuse näitel: miks peaks tavakasutaja teadma, mida tähendab IP-aadress, alamvõrgumask või esmane ja teisene DNS-server. Tal on tunduvalt lihtsam ja ülevaatlikum näha oma arvuti kohta skemaatiliselt, millisesse võrku on ta ühendatud ja kas tal on seal töötav Interneti-ühendus. Kui ei ole, siis saab selle ühenduse kiiresti luua. Muidugi saab võrguühendust häälestada ja rakenduste sätteid valida ka nii nagu varem, ehkki varasema kahe hiireklõpsu asemel tuleb selleks nüüd teha kolm liigutust, kuigi enamasti ei lähe seda vaja, sest uus kasutajasõbralik liides võimaldab samu asju teha tunduvalt lihtsamalt.
Kui rääkida aga klassikalisest kujundusest, saame soovi korral ekraanikujunduseks valida ka vana tuttava Windows 2000 töölaua, kuid kasutada seejuures ikkagi kõiki uusi Vista „vigureid“, välja arvatud Aero Glassi liides.

5. 5. müüt. Enamik vanadest rakendust ja sätetest ei hakka Vistaga tööle
Vistaga seotud murede, kartuste ja kahtluste seas on ka mõte, et uuele opsüsteemile üleminek toob kaasa mitut liiki rakenduste ühildumatuse. Jah, teatud XP jaoks väljatöötatud programmid, eriti need, mis töötavad kokkupuutes tarkvara tuumaga (nt viirusetõrjeprogrammid ja nii mõnigi süsteemiutiliit), ei hakka Vistaga tööle. Siiski saab enamikku XP-ga töötavatest rakendustest kasutada ka Vistaga.
Mõnel juhul tuleb teil tõenäoliselt installida ühilduvuspakett või aktiveerida vanad programmid ühilduvusrežiimis (ühilduvussuvandite valimiseks paremklõpsake vastava programmi faili, siis klõpsake käsku Atribuudid ja seejärel vahekaarti Ühilduvus) ja/või töötada programmiga administraatoriõigustes.
Enamiku ühilduvusprobleemidega pole vaja teil endal tegelda. Vista komplekti kuulub programmide ühilduvusabimees (Program Compatibility Assistant), mis võib ise määrata programmi tööks vajalikud muudatused ning lahendada UAC (UAC – Vista-spetsiifiline kasutajakontokontrolli funktsioon) avastatud konflikte, mis võivad segada programmi normaalset talitlust. UAC lülitub automaatselt sisse ja leiab vana programmi, millel on ühilduvusprobleeme. Samuti saate kasutada programmide ühilduvuse viisardit (Program Compatibility Wizard) – seda tööriista peab juhtima käsitsi juhtpaneelilt / programmide ja funktsioonide jaotisest (tavalises vaaterežiimis).
Massiteabevahendites on ilmunud ka palju teateid riistvara lisaseadmete, eriti printerite ja skannerite kohta, mis ei tööta Vistaga. Mõned riistvaratarnijad pole tõepoolest kiirustanud Vista beetaversioonide testimise ajal oma draivereid pakkuma. Vista levitamisel tarbijatele on siiski juba paljud riistvaradraiverid lülitatud installi-DVD-plaatidele, järgmise paari kuu jooksul on draivereid veelgi lisandumas.
Praegu võib täie veendumusega öelda, et tark- ja riistvaraga ühildumise probleeme (kui üksikud erandid välja arvata) praktiliselt pole.

6. 6. müüt. Vista ei ole kindlam kui XP SP2
Teisest küljest on mõned Vista mahategijad väitnud, et uus opsüsteem ei paku turvalisuse osas mingeid eeliseid. Olen kuulnud, kuidas raadios esinevad „arvutieksperdid” on rääkinud, et Vista pole sugugi kindlam kui Windows XP koos hoolduspaketiga Service Pack 2. Suvel läks aga üks veebiajakirjas eWeek ilmunud artikkel nii kaugele, et teatas, kuidas Symanteci turbeuurijad kinnitasid, et Vista “on suutnud varjata mõningaid nõrku kohti ning see teeb ta vähem kindlaks kui on olnud eelmised Windowsi versioonid”.
Tõepoolest, Windows XP on teatud tarkvaravärskenduste sisseviimise korral üsna kindel. Kuid Vistal on turvalisuse osas mitmeid uusi täiustusi, mida XP-l pole. Näiteks kasutajakontokontrolli funktsioon (UAC) Vistas kaitseb selliste rünnakute eest, mis põhinevad volituste ületamisel. Internet Explorer 7 kasutab Vistaga töötades UAC kaitserežiimi (Protected Mode), mis ei võimalda veebirakendustel end süsteemikaustadesse kirjutada. IE7 ei tööta XP-s, kui seal on piirangu- ehk kaitserežiim (Protected Mode) sisse lülitatud.
BitLockeri draivikrüpteerimine, mis on olemas versioonidel Vista Enterprise ja Ultimate, välistab volitamata kasutajate juurdepääsu tähtsate andmete juurde. Sellest on eriti kasu siis, kui sülearvuti on varastatud või kaotatud. Windows Firewall võimaldab Vistas blokeerida nii sissetulevat kui ka väljaminevat liiklust. Windowsi teenuste tugi vähendab potentsiaalset kahju juhul, kui üks Windowsi teenustest satub ohtu. Vistas kaitseb klientarvuteid võrgupääsukaitse funktsioon Network Access Protection, mis võimaldab administraatoritel keelata ühendusi ettevõtte arvutivõrguga sellistest arvutitest ja serveritest, mis töötavad ilma nõuetekohaste tarkvaravärskenduste või viiruse- ja nuhkvaratõrje tarkvarata või võrkudevaheliste jälgimissüsteemideta.
Need on vaid mõned uutest turvalisusega seotud täiustustest, mis on Vistas kasutusel.

7. 7. müüt. Turbefunktsioonid teevad Vista töö ebamugavaks ja need tuleb välja lülitada
Sageli võib inimestelt kuulda, et keerukaid turbemeetmeid on liiga palju ja need pigem segavad kasutaja igapäevatööd, kui toovad kasu. Näiteks kasutajakontokontrolli (UAC) aken ilmub välja nii põhjusega kui ka põhjuseta. Siit tuleb seetõttu kohe ka järgmine küsimus: “Aga kuidas seda välja lülitada”?
Tegelikult on nii seda kui ka paljusid muid funktsioone lihtne välja lülitada, kuid tehkem kõigepealt selgeks, kas seda on vaja?
Võtame jällegi UAC. See aken ilmub välja siis, kui me töötame kasutajakontoga (aga nendega töötab valdav osa kodukasutajaid) administraatoriõigustes ja püüame käivitada programmi, teenust või teha mingit toimingut, mis vajab administratiivotsuste tegemise õigust. Teiste sõnadega, süsteem küsib teilt: “Kas muudatusi süsteemis püüate teha teie, või teeb seda keegi võõras?”. Arvan, et kasutajale sugugi ei meeldiks, kui näiteks ilma tema teadmata mingi konto muudab sissehelistamisühenduse sätteid nii, et kohalikult numbrilt helistamisel siirdub kõne kuskil välismaal asuvale Interneti-teenusepakkuja numbrile. Millega see lõppeda võib, on kõigile teada.
Kui võtta aluseks koduste või ettevõttes tegutsevate arvutikasutajate statistiline keskmine ja nende tavaline arvutiga tehtav igapäevatöö (st töö dokumentidega, e-posti, Internetiga jne), siis UAC aken ja hall ekraan ilmuvad nende arvutiekraanile üsna harva. Küll aga ilmub see välja siis, kui on vaja näiteks installida mingit programmi, sisse või välja lülitada mingeid teenuseid, muuta arvutis kellaaega (ajavööndit muudetakse ilma administraatoriõigusteta) jms. Mis puudutab statistilist keskmist, siis nimetatud toiminguid ei tee me siiski mitte iga tund ega isegi mitte iga päev. Sel juhul on tunduvalt kasulikum selle mehhanismi olemasolu ja sisselülitatuna hoidmine, sest me kaotame tänu kasutuslihtsusele selle süsteemi kasutamisega vähem kui tema puudumise korral. Me ei mõtle ju kunagi tööle minnes, kas lukustada maja uks või mitte? Me kulutame päevas ainult kaks korda viis sekundit uste-akende sulgemiseks, kuid siis saame olla kindlad, et kõik väärtuslik majas säilib samamoodi ka meie äraolekul.

8. 8. müüt. Vistaga koos tuleb tingimata osta ka Office 2007
Kunagi sattusin ühes auväärses väljaandes lugema artiklit, kus loeti üles see, mis autorile Vista juures ei meeldinud. Nimekirja kuulus sealhulgas ka uus “lint” (ribbon bar) Wordis. Palun vabandust, kuid seda küll Vistas ei ole; see pärineb tarkvarakomplektist Office 2007, mis tõenäoliselt oli installitud arvutisse koos Vistaga, mida autor testis.
Samuti hakkasid mulle silma mõned vihjed, et Vista installimisel on vanema Office’i asemel vaja kasutusele võtta Office 2007. Loomulikult võite te seda teha, kuid see pole üldsegi vajalik. Office 2003 töötab Vistaga suurepäraselt. Taolist eksitavat teavet esitatakse väga sageli artiklites, mis räägivad Vista kasutuselevõtu kallidusest. Ja eks neid arve saagi soovi korral veel suuremana näidata, kui lisada sinna Office’i versiooniuuenduse hind.
Tegelikult on olukord selline: reeglina suured, sealhulgas kodumaised personaalarvutite kokkupanijad installivad Vista eelinstallimisel samuti tasuta Office 2007 prooviversiooni, mis tähendab, et kasutaja, kes ostis arvuti Vistaga, saab 60 päeva täisväärtuslikult töötada tarkvarakomplektiga Office 2007 Professional. Aga miks ka mitte? Näiteks inimene, kes ostis esmakordselt arvuti, ei pruugi näiteks teada, kas ta vajab Office’it või mitte, või millised Office’i programmid on tulevikus talle kõige vajalikumad. Inimesel on aega, et otsustada ja osta samast kauplusest niinimetatud MLK (Medialess Kit), teiste sõnadega võti täisväärtusliku Office 2007 versiooni aktiveerimiseks samas redaktsioonis, mis talle kõige rohkem sobib. Kui Office osutub tema jaoks tarbetuks, saab ta selle desinstallida või siiski igaks juhuks alles jätta.
Järelikult on Windows Vista ja Microsoft Office 2007 täiesti erinevad Microsofti tooted, mis pole muul moel teineteisega seotud.

9. 9. müüt. Te ei saa kuulata Vistas plaatidele salvestatud muusikat
Kas olete kuulnud õudustest Vistas kasutatavate digitaalõiguste halduse (DRM) kohta? Mõned inimesed hirmutavad, et see kuri funktsioon ei luba teil arvutis esitada mingeid muid muusikapalu ega filme, kui vaid neid, mille olete Internetist ostnud ja alla laadinud. Teised inimesed aga väidavad, et isegi teie enda ostetud helikandja blokeeritakse.

Tundub, et selliseid kuulujutte levitavad inimesed pole vist mitte kunagi kasutanud Vistat (ja nende sõnutsi ei hakka ka kunagi kasutama). Kuidas on asi tegelikkuses? Minul pole küll tekkinud probleeme CD-plaatidele salvestatud muusikafailide esitamisega Windows Media Player 10 abil või rakenduses Vista Windows Media Center. Jah, mul on seaduslikud CD-plaadid, kuid Vista ei pruugi seda teada. Kõiki salvestistega helikandjaid, mis olid imporditud arvutist XP Windows Media Centeri abil, sealhulgas telesaadete salvestisi, sai normaalselt esitada.

10. 10. müüt. Meid sunnitakse üle minema Vistale, kuna Microsoft XP-d enam ei toetata
Reaalsus on absoluutselt teistsugune: Windows Vista väljaandmine ja turu hõivamine ei tähenda kaugeltki seda, et Microsoft ütleb lahti oma litsentsilepingutest, mis on sõlmitud eelmiste toodete toetamiseks, st kliendi operatsioonisüsteemi eelmist versiooni toetab tarkvara tootja veel vähemalt neli aastat. Ettevõtetest klientide toetamine jätkub veelgi kauem, seega Microsoft ei sunni kasutajaid üle minema Windows Vistale. Pealegi on olemas ka vanemale versioonile tagasimineku võimalus (downgrade), st kasutaja, kes ostis Windows Vista Businessi või Ultimate’i, võib oma legaalset kandjat ja võtit kasutades täiesti seaduslikult installida ja kasutada selles arvutis Windows XP Professionali või tahvelarvutiversiooni, seejärel aga igal ajal uuesti Windows Vistat kasutama hakata.

Lõpuks tahaksin peatuda üsna huvitaval eksperimendil, mis viidi läbi USA-s. Subjektiivse valikuga kutsuti kokku 120 täiesti negatiivselt Windows Vista vastu häälestatud inimest ning neile näidati “uut” Microsoft operatsioonisüsteemi versiooni nimega “Mojave” ning demonstreeriti “uusi” funktsioone. Kõikidele eksperimendis osalejatele tõepoolest meeldisid need võimalused, mida neile tutvustati, ning neil kujunes sellest “uuest” opsüsteemist täiesti positiivne mulje, kusjuures nad olid valmis seda ka oma koduarvutis kasutama. Nad imestasid väga, kui said teada, et need kõik on standardsed, toote maksumusse kuuluvad Windows Vista funktsioonid. http://www.mojaveexperiment.com/
Seepärast kujundagem oma arvamus selle tarkvara kohta ikka mitte kuulujuttude, vaid tegelike faktide ja oma kogemuse põhjal.

Pert Lomp

Allikana kasutanud "Juri Besaga Ukraina tehniline konsultant" 10 vista müüti.


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Nov 2008, 18:54 
Eemal
Tegija
Kasutaja avatar

Liitunud: 20 Sept 2008, 00:29
Postitusi: 838
Asukoht: Tallinn
OS: Windows 10 Pro/10 Home 64bit
Mina olen jäänud Vistaga rahule, ei ole ühtegi halba sõna.
Ma ei suuda uskuda neid IT-mehi kes ikka ütlevad kohmakas, mõttetu, mitte töökindel jne....
Jääb mulje, et nad pole nagu Vistaga tööd teinud.
Nüüd, aga ma jälgin Windows 7 arenemis käiku ja tulemused on minu kogemuste järgi väga head.
Ma loodan, et Windows 7 suudab jätta hea mulje. See et uus OS on kohmakas, siis ma ütleks, et kui palju on neid arvuteid kus on 512MB operatiiv mälu RAM + HDD 60-80 GB need on vanad arvutid.
Meie poodides on uuele OS mõeldud ka 1GB-4GB RAM operatiiv mälu ja HDD juba 160-250GB kus on ruumi rohkem. Ja see et kui oled installinud Vista peale ja võtab sul 160GB 10GB maha see ei tapa ära. XP SP2 võttis 2,9 GB millegiga.
Karta ei ole midagi tehnika areneb! :wink: [/quote]

_________________
Windows 10 Pro 64bit


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Nov 2008, 19:17 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Huh, hea töö tehtud ... :)I
Ja kõik on õige - peaaegu ... ;)
See, et Vista aeglasem, kohmakam ja rohkem ressursse tarbib, see on fakt vastuvaidlemata - XP on igatahes kiirem. Kuid see-eest on Vista funktsiooni väga head ja Windows Aero on super ... ;). Üldse mis Vista juures mulle üle kõige meeldib, on see, et seda annab tunduvalt enam kasutajale meelepärasemaks muuta, kui varasemaid funktsioone. Kas või näiteks saab lemmiklinkidesse kaustu lisada ja eemaldada, mis on iseenesest väga mugav asi.
Natuke kriitikat kah selle ilusa jutu peale ... :D
Sellest Bitlockerist ei saa mina küll aru, miks ma seda kasutada ei saa, kuigi partitsioonid olemas, aga pole nagu süvenenud ka, sest mu arvutis pole midagi sellist, mis võiks mulle suurt kahju teha, kui see avalikuks tuleks (Ja keda huvitakski). :D Seega on see minu viga ...
Windows media playerit ei kasuta ... absoluutselt ei meeldi välimus ja menüüd ning nende asukohad.
Ja üks asi veel, kuigi see ei puuduta spetsiaalselt Vistat, et Windowsi enda vahenditega ära plaate kirjutage. Algul teadmatusest ka tegin ja tulemuseks oli see, et paari plaadiga juhtus see asi, et järgmine kord, kui tahtsin kasutada, siis näitas, et midagi plaadil ei olnud, kuigi mälukasutus plaadil oli see suurus, mis pidi olema.
Eks kriitikat ja häid sõnu on veel, aga hetkel ei tule rohkem pähe ...

Kokkuvõtteks võiks öelda "super, et Vista välja mõeldi" ja ise ootan väga Windows 7-ni ametlikku väljalaskmist, sest see pidavata kiirem ja veel parem olema. See on küll kuulujutt, kuid Vista pidigi olema üleminek Windows 7-ni peale ...

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Nov 2008, 20:45 
Eemal
Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Juun 2007, 21:26
Postitusi: 2859
Asukoht: Kohila
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Kommenteerin lühidalt siis natuke neid müüte oma vaatenurgast.

Müüt 1. Kes Vista võimalustega natukenegi pikemalt kui mõni minut tutvust teinud, ei saa kindlasti väita et erinevus vaid kenas kasutaja liideses.

Müüt 2. Vista täieliku nautmise jaoks oleks siiski korraliku riistvara vaja, suhteliselt mõtetu tundub selle kasutamine, kui seda peab kasutama kõige vähem ressursi nõudvas konfiguratsioonis.
Samuti võin tuua näite enda peal selle kohta mis mainib et Vista tööks oleks vajalik uus arvuti, nimelt nii mul siiski läks. Samuti tunnen kümmekond arvuti omaniku kellele Vistat peale ei vea.
Eesti töörahavas, tavakasutajad ei osta sageli viimase peal raudvara, vaid huvitub suuresti kokkuhoiu võimalustest. Vaadatakse välimust ja põhiline oleks et saaks internetis käia. Hiljem algavad kurtmised ja kahetsemised.

Müüt 3. Eks Vista + SP1 on kindlasti parem, kui ilma SP paketita.

Müüt 4. Muud ei oska ma kommenteerida, kui eluga peab kaasas käima. Vana OP süsteemi uue vastu vahetamine polegi reaalselt nii valulik. Ilmselt Eestlaslik käitumis viis, vana on hea ja omane.

Müüt 5. See müüt on tõenäoliselt kadumas, SP1 välja tulek on sellest ühilduvusest tingitavaid probleeme vähendanud.

Müüt 6. See on huvitav müüt. Tavakasutaja jaoks on Vista ikka jupp maad turvalisem. Näen seda oma tuttavate pealt, kes maadlesid igasugu ränkade probleemidega kui neil veel XPga varustatud arvutid olid.
Ma ei tea mida mõtlevad vähem turvalisuse all nn. arvuti geeniused, It spetsid. Nad võiksid oma väidetele ka näiteid tuua.

Müüt 7. Hõlmab müüt 6 räägitut. Võib üle mainida et tavakasutajale on UAC sees hoidmine ainult kasuks ja tõenäoliselt ei saa teda häirima kasutajakontrolli aken. Pigem on see häirivaks nautke rohkem arvuti inimestele, kellele meeldib näiteks katsetada igasugu rakendusi, teades seejuures mida nad teevad.

Müüt 8. Sellest müüdist pole mina veel kuulnud ja samuti pole kuulnud et Vistale ei saa paigaldada vanemat Officet kui 2007. Arvan et see ajakirjanik, kes Vistat kommenteeris ei tohiks rohkem arvutiajakirja artikleid kirjutada, ilmselt ongi tema selle müüdi ja mõne teise põhjustajatest.

Müüt 9. See müüt on samuti võõras, ei ole kuulnud kedagi, kes seda on arvanud või kuulutanud.

Müüt 10. Ei tea ühtegi asjaolu, mis sunniks Vistat kasutama või Xp välja vahetama Vista vastu. Igaüks saab valida vastavalt vahenditele mida kasutab ja sellest ei saa midagi koledat juhtuda.

Kokkuvõtteks, mingem kaasa uue suunaga. Inimesed elaksid alles koopas, kui poleks uute suundadega kaasa läinud.

_________________
Foorumi reeglid>>>Kuidas küsida abi


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Nov 2008, 21:14 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Ahjaa ... Vistal see startmenüü otsing on suurepärane asi, et see niimoodi välja mõeldud on. Kui soovin mingit näiteks windowsi funktsiooni/rakendust käivitada, siis sisestada kas käivitava faili nimi, või täispikk nimi (tavaliselt pika nime puhul ei pea lõpuni kirjutama - kui asi olemas, siis valid ilmuvast nimekirjast) ja kohe saab kiiresti kätte. Ja kui on vaja faile ja kauste osalise nime järgi otsida ning kui kiirotsing tulemust ei anna, siis viitab lihtsalt ja kiiresti suuremale otsingule.
Väike puudus selle juures natuke on, mis häirib. Nimelt vahel ei saa selle indikaatori järgi ära, kas käib otsing või mitte ja see valetab ka tavaliselt selle kohta, et kui palju on otsitud ja palju jäänud. See väljendub selles, et riba jookseb kiiresti lõpuni ja lõpus viimane sentimeeter liigub 10x aeglasemalt, kui tigu ja see käib närvidele ... :(

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Nov 2008, 21:16 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Dets 2007, 14:51
Postitusi: 2651
Asukoht: Tallinn
OS: Windows 7 Ultimate; Windows Server 2008
Proovin kiiresi kirjutada minu ( - / + ) Vistas

1) Näiteks, minu ostetud ( 2 aastat tagasi )laptop juba ei sobi Vista jaoks:
a) NÕUDED SÜSTEEMILE: minu meelest, et MINIMUM SYSTEM CONFIGURATION Vistal - see on tegelikult MAXIMUM SYSTEM CONFIGURATION

2) User Account Control - tavaline kasutaja lihtsalt ei tea....mis asi see on?, ja kohe uurib, kuidas seda saab kinni panna, tegelikult see on peaaegu Ideaalne kaitsesüsteem. Sarnast süsteemi kasutab ka näiteks Kaspersky 2009

Pilt

Pilt

3) Siis on secure desktop:

Arvan, et "Pilt" räägib ise enda eest.

Pilt

4) Miks defaultis - shut down see on sleep?

Pilt

5 ) rohkem meeldis -graafika ( Live Taskbar, Flip и Flip 3D ) mul lihtsalt pole sõnu

Pilt

6) Otsingusüsteem on lihtsalt supper, näitkes srart search ( lihtsalt sisesta, mida on vaja ja kohe saad )

Pilt

7) welcome center - peaaegu kõik andmed sinu süsteemist

Pilt

8) BitLocker, language packid.......

_________________
Foorumi reeglid>Küsi abi>F.A.Q
Pilt


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Nov 2008, 22:11 
Eemal
Juhendaja
Kasutaja avatar

Liitunud: 01 Juun 2008, 17:10
Postitusi: 1197
Asukoht: Tartu/ Otepää
OS: Windows Seven / Estobuntu Gnome versioon
Küll tuleb aeg mil mina võtan ette vista.
Hetkel olen Xp peal ja täiega rahul. Ja teises masinas sai hiljuti 2000 peale pantud.
Ja ütleks ,et niipalju sarnasust seal. Põhimõtteliselt ongi sama ,nii mulle tundub.
Aga võrreldes Vistat ja Xp-d on osad mõtetud topelt võimalused ära kaotatud.
No kohe ei tule ette.
Jällegi kui võrrelda Vista ja Seveni pilte ja menüüsid paneks nad ühte patta.
No selle ülemineku kohta ütleks niipalju ,et ma olen päris mitut korda üleminekut teinud ,aga seda vanade OS-idega.
No ajalugu on siis mul selline Win98->Linux->Win98->Win95->Win2k.
Suht jhm... See on mu OS käik vanemas arvutis. Aga uuemas olen jätnud alati XP alles,sest Vistat ei vea Sisseehitatud videokaart välja ,mis just põhjustapki seda miks ei saa üle mintud.
Vista välimuse kohapealt ülteks niipalju ,et igati mõnus küll. hetkel mul Xp vista stiilis.
Start menüü emulaator oli kah olemas ,aga jhm... Polnud kohe harjunud ja võtsin vanaks tagasi-
Edu Perdile siin foorumis tegutsemises.


Top
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 09 Dets 2008, 23:17 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 19 Apr 2008, 00:38
Postitusi: 4184
Asukoht: Järvamaa
OS: Windows Seven
Üks roppu moodi mõnus asi Vista Ultimatel on see nn miniekraan:

Pilt

Algul oli täiesti harjumatu ja kohmakas, aga nüüd nii ära harjunud ja mugav asi. ;)

_________________
Üheksa korda mööda, üks kord pihta! Teie küsimused on vastatavad, aga meie vastused on küsitavad...


Top
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7
phpBB SEO
Terms of Service | Privacy Policy | Cookie Settings | Report the forum